عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان امروز(سه شنبه ۲۲ سرطان/تیر) گفت که فرصتی “شاید” در این روزهای نزدیک بوجود بیاید که در یک سطح دیگر مذاکره برای پیشرفت روند صلح افغانستان صورت گیرد.

او که در نشست مشترک با “زنان نخبه” پیرامون صلح و وضعیت فعلی در کشور صحبت می‌کرد، با اشاره به اینکه از طرف دولت افغانستان برای این کار آمادگی وجود دارد، تاکید کرد که اگر طرف دیگر (طالبان) دوامدار بر جنگ اصرار کرد، در شدیدترین حالت جنگ “ما آماده مذاکره هستیم.”

امروز منابعی در دولت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که قرار است آقای عبدالله در راس یک هیأت بلندپایه روز جمعه شانزدهم جولای/ژوئیه برای گفتگو با نمایندگان گروه طالبان به دوحه، پایتخت قطر سفر کند.

افغانستان
دیدار آقای عبدالله، غنی و کرزی

اواخر ماه جوزا/خرداد، منابع به بی‌بی‌سی گفته بود که چهره‌های سیاسی از جمله حامد کرزی، یونس قانونی، کریم خلیلی، عنایت فرهمند و اکرم خپلواک قرار است برای گفتگو با طالبان به دوحه بروند. این سفر به دلیل سفر آقای غنی و عبدالله به آمریکا به تعویق افتاد.

آقای عبدالله امروز گفت که درباره این مذاکره جزئیات نمی‌دهد ولی تاکید کرد که اگر کمترین فرصتی برای فراهم شدن مصالحه وجود داشته باشد، با جانب دولت آنرا ضایع نمی‌کند و اگر مشکلاتی در روند گفتگو بوجود آمد، آنرا با مردم افغانستان شریک خواهد ساخت.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز امروز در یک نشست خبری از آغاز زودهنگام “مذاکرات جدی صلح” خبر داد. روز گذشته نیز خبرهای از نشست مشترک محمد اشرف غنی، عبدالله عبدالله، حامد کرزی و عبد رب الرسول سیاف منتشر شد.

افغانستان
آقای سیاف نیز در این نشست حضور داشت

دلیل سقوط ولسوالی‌های چه بود؟

در روزهای گذشته طالبان مدعی شدند که کنترل بیشتر از ۱۶۰ ولسوالی را گرفته‌اند، دولت تاکنون رسما سقوط ۸۰ ولسوالی را تایید کرده است. آقای عبدالله درباره دلیل سقوط این ولسوالی‌ها توضیح داد و گفت با خروج نیروهای خارجی شایعاتی منتشر شد که بخشی از خاک افغانستان به طالبان واگذار می‌شود.

به گفته او، این پیام وقتی به سربازان در جبهه رسید، برای آنان پیام نگران کننده بود که “اینجا یک توطئه است و افغانستان سقوط داده می‌شود.”

آقای عبدالله توضیح داد، وقتی این پیام به یک واحد نیروهای امنیتی افغانستان رسید که در دورترین نقطه این کشور مستقر بود، آب و نانش از طریق هوا می‌رسید، زخمی و کشته هم داشت روحیه آنان را تضعیف کرد، “آنان که از فولاد نیستند.”

افغانستان

او گفت که هدف نیست تا “غلفت، کم‌کاری و عدم ایستادگی توجیه شود.” ولی پیامی که به این سرباز از طریق مردم و خانواده‌ها رسید، این بود که “همگی تسلیم میشه و خودت هم یک چاره بکن”. به گفته او، “وقتی ما این روحیه را به سرباز خود القا کنیم او با کدام امید بیاید و بگوید که من اینجا هستم و تا آخرین لحظه دفاع می‌کنم.”

آقای عبدالله توضیح داد، در بعضی از مناطق به دلیل اینکه قابل دفاع نبود و تامین امکانات برای سربازان وجود نداشت، تصمیم به تخلیه منطقه گرفته شد.

او خروج سربازان خارجی و همچنین مشکلاتی را که در سال‌های گذشته سر هم تلنبار شده بودند، از جمله مشکلات دانست و گفت که اختلافات رهبران سیاسی نیز بر سر روحیه سرباز تاثیر دارد و بحثی که در جامعه وجود دارد، همانند “بی‌عدالتی، فساد و فساد اداری” نیز بر سربازان تاثیر دارد.

آقای عبدالله بدون اشاره به کسی، گفت که بزرگ بینی‌های که ایجاد شده بود و خودخواهی که وجود داشت همه بر روحیه سرباز تاثیر گذاشت.

او گفت که اکنون روز تصفیه حساب نیست و باید تلاش شود که برای افغانستان چه کاری می‌شود انجام داد و علاوه بر آن، باید از نیروهای امنیتی افغانستان حمایت شود.