بر اساس تازه‌ترین اطلاعات رسمی منتشره از سوی وزارت بهداشت ایران، به نظر می‌رسد با عبور از پیک پنجم شیوع ویروس کرونا روند بستری و آمار ابتلا در بیشتر نقاط ایران رو به کاهش است.

در حال حاضر ۵۷ شهرستان همچنان در وضعیت قرمز هستند، اما تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ از وضعیت قرمز خارج شده‌اند. در مقایسه، هفته گذشته ۱۶۸ شهرستان در وضعیت قرمز قرار داشتند.

همچنین برای نخستین‌بار طی ماه‌های اخیر، رنگ آبی هم که نشانگر کمترین میزان شیوع ویروس کرونا است به نقشه‌های اعلام وضعیت کرونا در ایران بازگشته و ۱۷ شهرستان که همگی در استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی هستند، در وضعیت آبی قرار دارند.

برای نخستین‌بار طی ماه‌های اخیر، رنگ آبی هم که نشانگر کمترین میزان شیوع ویروس کرونا است به نقشه‌های اعلام وضعیت کرونا در ایران بازگشته
برای نخستین‌بار طی ماه‌های اخیر، رنگ آبی هم که نشانگر کمترین میزان شیوع ویروس کرونا است به نقشه‌های اعلام وضعیت کرونا در ایران بازگشته

در همین حال علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، اظهار امیدواری کرده است که با کاهش تعداد مراجعان سرپایی و آمار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه، رقم مرگ و میر ناشی از کرونا در تهران طی هفته آتی دو رقمی شود.

بر اساس آخرین آمار رسمی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت ایران، طی شبانه‌روز گذشته ۳۵۵ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند که از این تعداد ۱۱۱ مورد در استان تهران بوده است.

افزایش نسبی سرعت تزریق واکسن و صدور مجوز واکسیناسیون زیر ۱۸ سال

بنا بر آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، با افزایش واردات واکسن طی هفته‌های اخیر، روند تزریق واکسن هم سرعت بیشتری گرفته است و طی یک هفته گذشته حدود ۷۰۰ هزار تا یک و نیم میلیون دوز واکسن در روز تزریق شده است.

افزایش واردات و سرعت واکسیناسیون در حالی است که اوج‌گیری قابل ملاحظه تعداد مبتلایان به کرونا و جان‌باختن هزاران نفر از شهروندان انتقادهای گسترده‌ای را به همراه داشته است. بسیاری از خانواده‌هایی هم که عزیزان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند، واکسیناسیون دیرهنگام در ایران را نوعی “نوشداروی بعد از مرگ سهراب” خوانده‌اند.

بنا بر آمار رسمی اعلام شده، تاکنون ۱۱۶ هزار و ۷۹۱ نفر در ایران بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند. اما بررسی آمار مرگ و میر اضافی در این مدت نشان می‌دهد آمار جان باختگان در پی شیوع کرونا احتمالا به بیش از ۲۰۰ هزار نفر می‌رسد.

طبق آخرین آمار اعلام شده، تاکنون در مجموع بیش از ۴۲ میلیون دوز واکسن در ایران تزریق شده که از این تعداد حدود ۲۸ میلیون و ۳۸۲ هزار نفر دوز اول، و حدود ۱۳ میلیون و ۶۲۰ هزار نفر هم هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، با کاهش پنج ساله سن واکسیناسیون، از این پس متولدین ۱۳۶۸ به قبل (۳۲ سال به بالا) می‌توانند برای دریافت واکسن در سامانه سلامت ثبت‌نام کنند.

در همین حال، رییس سازمان غذا و داروی ایران از صدور مجوز تزریق واکسن‌های پاستور و سینوفارم برای سنین کمتر از ۱۸ سال خبر داد.

محمدرضا شانه ساز روز شنبه در یک برنامه تلویزیونی گفته واکسن‌های پاستور و سینوفارم بر اساس مطالعات بالینی و طبق برنامه و اولویت‌بندی، برای قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا به نوجوانان زیر ۱۸ سال تزریق می‌شود.

محمد کشاورززاده، سفیر ایران در چین هم روز شنبه اعلام کرد تا دو هفته آینده ۱۲ میلیون دوز واکسن مناسب افراد ۳ تا ۱۷ سال وارد کشور می‌شود.

محمدمحسن بیگی، مدیر کل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش، می‌گوید این وزارت‌خانه هنوز اطلاعی در مورد چگونگی واکسیناسیون دانش‌آموزان ندارد و منتظر اعلام نحوه واکسیناسیون از سوی وزارت بهداشت است.