رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران، با عذرخواهی از شهروندان ایران به دلیل قطعی گسترده برق در چند روز گذشته، علت اصلی آن را «گرمای زودهنگام، کاهش بارش‌ها و مصرف غیرمجاز تولیدکنندگان رمزارزها» عنوان کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه، چهارم خرداد، در خبرگزاری تسنیم، وی این عذرخواهی را، به گفته خودش، «فارغ از همه ادله‌ای» مطرح کرد «که برای مضیقه در تامین برق کشور وجود دارد و در روز‌های گذشته توسط همکارانم توضیح داده شده».

وی اضافه کرد: «هیچ پشت پرده… در خصوص قطعی‌های برق وجود ندارد و دلیل اصلی آن کاهش بارش‌ها، گرم شدن زودهنگام هوا و مصرف غیرمجاز تولیدکنندگان رمزارزهاست.»

آقای اردکانیان گفت: «تنها چیزی که باعث شگفتی ما شد مصرف بالای تولیدکنندگان غیرمجاز رمزارز‌ها بوده که برآورد شده حدود دو هزار مگاوات کل مصرف تولیدکنندگان رمز ارز است که از این رقم ۳۲۱ مگاوات با مجوز و بقیه غیرمجاز است.»

روز دوشنبه نیز مدیرعامل شرکت توانیر ایران در یک برنامه تلویزیونی، میزان مصرف انرژی برای استخراج رمزارزها را «دو هزار مگاوات» عنوان کرده و گفته بود این میزان «معادل بیش از مصرف هفت استان کشور و یا معادل ۳۰ درصد مصرف تهران» است.

به گفته محمدحسن متولی‌زاده، تولیدکنندگان قانونی رمزارزها حدود ۳۰۰ مگاوات برق مصرف می‌کنند و بقیه تولیدکنندگان به صورت غیرقانونی کار می‌کنند.

او با اشاره به «تیراندازی» برخی استخراج‌کنندگان رمزارز به طرف ماموران شرکت توانیر که قصد جمع‌آوری مراکز استخراج رمزامرز را داشتند، گفته بود: «علت این که بخش عمده‌ای از تولیدکنندگان رمزارزها به ایران سرازیر شدند، این است که انرژی در کشورمان ارزان است.»