ساعاتی بعد از انتشار گزارش‌هایی درباره حمله هوایی به منطقه‌ای در جنوب بغداد واحد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق اعلام کرد که انفجار‌های استان بابل کار داعش بوده و هیچ‌گونه بمباران هوایی در این منطقه رخ نداده است.

سفارت آمریکا در بغداد هم گفت که نیروهای ایالات متحده “هیچ نقشی در انفجارهای احتمالی گزارش‌شده در منطقه جرف‌ الصخر در جنوب بغداد نداشته‌اند.”

بامداد سه‌شنبه گزارش‌هایی درباره حملات هوایی آمریکا به این منطقه در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

بعضی رسانه‌ها گزارش دادند که جنگنده‌های آمریکایی به مواضع کتائب حزب‌الله، گروه شبه‌نظامی وابسته به ایران در عراق حمله کرده‌اند. خبرهایی هم درباره حمله به نیروهای امنیتی عراق در این انفجارها منتشر شده بود.

شبکه العالم، تلویزیون عرب‌زبان متعلق به ایران، انفجارها را “ناشی از حمله هوایی پهپادهای متخاصم” گزارش کرد و گفت منطقه‌ای که هدف قرار گرفته مقر نیروهای مسلح عراق و حشد شعبی بوده است. این شبکه همچنین گزارش داده بود که “۹ نفر ار نظامیان عراق” در این حملات کشته شده‌اند.

اما واحد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق وابسته به دفتر نخست وزیری در اطلاعیه‌ای این گزارش‌ها از جمله حمله به نیروهای امنیتی را رد کرد و از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی خواست “از انتشار شایعات با هدف آشفته کردن افکار عمومی خودداری کنند.”

حمله به دکل‌های برق

این واحد در توضیح انفجارهای دیشب گفته است که “تعدادی از دکل‌های انتقال برق در منطقه بهبهانی در شمال استان بابل هدف حمله گروه تروریستی داعش قرار گرفت که بعضی رسانه‌ها آن را ناشی از بمباران هوایی دانستند.”

بهبهانی در ۷۰ کیلومتری جنوب بغداد و در نزدیک منطقه جرف‌الصخر واقع شده که در خبرهای اولیه به عنوان مرکز حملات دیشب گزارش شده بود.

در آستانه انتقال قدرت در آمریکا و هم‌زمان با بالا گرفتن تنش میان تهران و واشنگتن گزارش‌ها و گمانه‌زنی‌هایی زیادی درباره احتمال وقوع نوعی درگیری نظامی مستقیم یا غیرمستقیم میان دو طرف منتشر شد.

بیل اوربان سخنگوی سنت‌کام، فرماندهی مرکزی ایالات متحده صبح روز سه‌شنبه ۱۹ ژانویه در توییتی نوشت که انفجارهای گزارش‌شده “به هیچ وجه نتیجه اقدام نظامی آمریکا نبوده و نیست.”

سفارت آمریکا در بغداد هم حضور هر گونه “پرسنل یا منافع” این کشور در منطقه گزارش‌شده را رد کرد