عربستان کاهش تولید نفت خود به میزان یک میلیون بشکه در روز را تمدید کرد

3

عربستان سعودی روز پنجشنبه اعلام کرد که کاهش داوطلبانه تولید نفت خود به میزان یک میلیون بشکه در روز را برای یک ماه دیگر تمدید می‌کند و کارزار خود برای تقویت قیمت نفت را ادامه می‌دهد.

وزارت انرژی عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «عربستان کاهش داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز را برای یک ماه دیگر تمدید می‌کند و شامل ماه سپتامبر می‌شود.»

وزارت انرژی افزود: «این کاهش که ابتدا در ماه ژوئیه اعمال شد می‌تواند بیشتر شود.»

این اقدام باعث می‌شود تولید روزانه بزرگترین صادر کننده نفت خام جهان به حدود ۹ میلیون بشکه در روز برسد.

وزارت انرژی عربستان گفت: «کاهش داوطلبانه، تلاش‌های پیشگیرانه کشورهای عضو اوپک پلاس با هدف حمایت از ثبات و تعادل بازارهای نفت را تقویت می‌کند.»

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی پس از نشست ماه ژوئن ۲۳ کشور ائتلاف اوپک پلاس که شامل روسیه نیز می‌شود کاهش تولید را اعلام کرد که به‌طور بالقوه قابل تمدید است.

تصمیم چند عضو اوپک پلاس در آوریل گذشته مبنی بر کاهش داوطلبانه بیش از یک میلیون بشکه در روز تولید باعث تقویت قیمت شد اما نتوانست بهبود پایداری را به همراه داشته باشد.

تولیدکنندگان نفت با کاهش قیمت‌ها و نوسانات بالای بازار دست و پنجه نرم می‌کنند که بازتاب ادامه پیامدهای تهاجم روسیه به اوکراین و بهبود اقتصادی متزلزل چین است.

عربستان سعودی برای تامین بودجه یک برنامه اصلاحی بلندپروازانه که می‌تواند اقتصاد این کشور را از سوخت‌های فسیلی دور کند، روی قیمت بالای نفت حساب باز کرده است.

تحلیلگران می‌گویند که پادشاه سعودی برای متعادل کردن بودجه خود به قیمت نفت در حدود ۸۰ دلار در هر بشکه نیاز دارد.