عضویت ایران در انجمن بین‌المللی اعتباربخشی لغو شد

6

فرشید شکرخدایی، نایب‌رئیس انجمن مدیریت کیفیت ایران از لغو عضویت مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (NACI) در انجمن بین‌المللی اعتباربخشی (IAF) به دلیل پرداخت نکردن حق عضویت خبر داد. مرکز ملی تایید صلاحیت ایران زیرمجموعه سازمان ملی استاندارد است.

به گفته نایب‌رئیس انجمن مدیریت کیفیت ایران در پی امتناع سازمان ملی استاندارد از پرداخت حق عضویت ایران، گواهی‌نامه‌هایی که مرکز ملی تایید صلاحیت صادر کرده بود نیز از اعتبار ساقط شدند و عضویت ایران نیز از ۲۵ بهمن‌ماه امسال در انجمن بین‌المللی اعتباربخشی لغو شد.

فرشید شکرخدایی درباره اهمیت عضویت ایران در انجمن بین‌المللی اعتباربخشی گفت که پس از ایجاد امتیاز تایید صلاحیت در ایران، بسیاری از آزمایشگاه‌ها و سیستم‌های مدیریت، گواهی‌نامه‌های معتبر خود را از این مرکز دریافت می‌کردند و دیگر نیازی نبود که برای گرفتن گواهی‌نامه به موسسه‌های خارجی مراجعه کنند.

بر مبنای سخنان نایب‌رئیس انجمن مدیریت کیفیت ایران، عضویت ایران در این مجمع پس از حدود ۱۲ سال پیگیری به دست آمده بود و با خودداری سازمان ملی استاندارد از پرداخت حق عضویت لغو شد.

داده‌های موجود در وب‌سایت رسمی انجمن بین‌المللی اعتباربخشی نیز آشکار می‌کند که عضویت ایران به دلیل پرداخت نشدن حق عضویت در این انجمن لغو شده است. با این حال، نهادهای دولتی روایت دیگری از این ماجرا دارند.

سازمان ملی استاندارد، روز شنبه ۲۸ بهمن در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که «انجمن بین‌المللی نهادهای تایید صلاحیت از حدود چهار سال پیش، با وجود مکاتبات مکرر از صدور حق عضویت ایران به بهانه تحریم‌ها امتناع می‌کند».

در این اطلاعیه که سایت اطلاع‌رسانی دولت آن را با تیتر «مراودات ناسالم در نهادهای بین‌المللی تایید صلاحیت علیه سازمان استاندارد» منتشر کرد آمده بود که به‌رغم «پیگیری‌های مکرر جهت صدور صورت‌حساب حق عضویت، در نهایت رئیس مجمع اعلام کرده که به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به صدور صورت‌ حساب نیست».

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران از سال ۱۳۹۱ به عنوان یک مرجع اعتباربخشی زیرمجموعه سازمان ملی استاندارد فعالیت می‌کند. این مرکز تا کمتر از یک هفته قبل، عضوی از انجمن اعتباربخشی بین‌المللی بود.

این انجمن بین‌المللی متشکل از بیش از ۶۰ سازمان بین‌المللی استاندارد است. اعضای این انجمن با یکدیگر توافق کرده‌اند برای دستیابی به اهداف مشترک و در جهت تسهیل تجارت بین‌المللی همکاری کنند. عضویت در این انجمن اطمینان لازم برای پذیرش در بازار را برای اعضا به همراه دارد.

سایت اقتصادی اکو ایران به نقل از فرشید شکرخدایی نوشت که اکنون با لغو عضویت ایران، حتی اگر حق عضویت پرداخت شود باز هم گواهی‌نامه‌های صادرشده اعتبار ندارند و باید دوباره به تایید نهادهای تایید صلاحیت برسند.

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، وظیفه تضمین کیفیت و استاندارد در سازمان‌ها، و حمایت از صلاحیت‌ها و مهارت‌های تخصصی را برعهده دارد؛ به این معنا که فعالیت سازمان‌ها و افراد متخصص را مطابق با استانداردهای بین‌المللی بررسی می‌کند.

این مرکز امکان اعتباردهی به مراکز صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ را داشت. همچنین می‌توانست گواهینامه‌های استاندارد مانند ایزو ۲۲ هزار، ایزو ۴۵ هزار و یک، ایزو ۲۷ هزار و یک و ایزو ۱۴ هزار و یک را صادر کند.

تایید صلاحیت نهادهای برگزارکننده آزمون مهارت، تایید صلاحیت نهادهای صدور گواهینامه سیستم‌های مدیریت، تایید صلاحیت نهادهای بازرسی کننده، تایید صلاحیت نهادهای صدور گواهینامه محصولات، خدمات و فرایندها، تایید صلاحیت نهادهای صدور گواهینامه اشخاص و تایید صلاحیت آزمایشگاه‌های آزمون،  کالیبراسیون و طبی نیز از دیگر خدماتی است که این سازمان ارائه می‌دهد. حالا آن‌طور که نایب‌رئیس انجمن مدیریت کیفیت ایران اعلام کرده است، تمام این گواهینامه‌ها از اعتبار ساقط شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی بارها مدعی شده‌اند که اقتصاد کشور را به تحریم‌ها گره‌ نزده‌اند، درحالی‌که ماجراهایی مانند همین لغو عضویت اثبات می‌کند که مراودات بین‌المللی ایران با جامعه جهانی تحت تاثیر تحریم‌ها با اختلال مواجه است.

سازمان ملل متحد، دی‌ماه سال ۱۴۰۰ از ایران به عنوان یکی از کشورهایی نام برد که با تاخیر طولانی‌مدت در پرداخت حق عضویت، حق رای خود را در این سازمان از دست داده است. پس از آن نیز سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وقت وزارت خارجه گفت که دلیل تاخیر دو ساله ایران در پرداخت بدهی‌های سازمان ملل، تحریم‌های آمریکا است. سرانجام نیز بهمن‌ماه همان سال، وزارت اقتصاد کره‌ جنوبی در همکاری با آمریکا از محل اموال مسدودشده ایران در این کشور، بدهی ۱۸ میلیون دلاری ایران به سازمان ملل متحد را پرداخت کرد.