عضویت سوئد و فنلاند در ناتو به شرط استرداد ۱۳۰ نفر؛ اردوغان بار دیگر شرط و شروط خود را تکرار کرد

8

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت که «سوئد و فنلاند باید ۱۳۰ تروریست را پیش از بررسی درخواست عضویت آن‌ها در پارلمان ترکیه برای پیوستن به ناتو اخراج یا مسترد کنند. »

این دو کشور اسکاندیناوی سال گذشته پس از حمله روسیه به اوکراین برای پیوستن به ناتو درخواست دادند اما پیشنهادات آن‌ها باید از سوی تمام ۳۰ کشور عضو ناتو تایید شود. ترکیه و مجارستان هنوز این درخواست‌ها را تایید نکرده‌اند.

ترکیه گفته است که به‌ویژه سوئد باید موضع شفاف‌تری درباره افرادی که این کشور آن‌ها را تروریست می‌داند اتخاذ کند. این افراد اغلب شبه‌نظامیان کرد یا گروهی هستند که آنکارا آن‌ها را مسئول کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ می‌داند.

رجب طیب اردوغان در اظهار نظری جدید با اشاره به دیدار اخیرش با نخست‌وزیر سوئد گفت: «ما گفتیم ببینید، اگر تروریست‌ها را به ما تحویل ندهید به‌هر حال نمی‌توانیم آن‌ را [درخواست عضویت در ناتو] در پارلمان تصویب کنیم.»

وی افزود: «برای تصویب این موضوع در پارلمان اول از همه باید بیش از ۱۰۰ نفر، حدود ۱۳۰ نفر از این تروریست‌ها را به ما تحویل دهید.»

سیاستمداران فنلاندی این درخواست اردوغان را واکنشی از روی خشم به حادثه هفته گذشته در استکهلم تفسیر کردند که در آن آدمک عروسکی رهبر ترکیه از پلی آویزان شده بود.