نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفته است که “روند بیماری در تهران متاسفانه سینوسی است و کاهشی نداشته‌ایم” و “در عین حال تعداد مرگ‌ها کماکان بالاست و همچنان افزایش مرگ‌ها ادامه خواهد داشت”.

به گفته وی در شهر تهران آمار همچنان بالاست و هیچگونه کاهش نداشته و “طبق آخرین آمارها، کماکان ۲۰ هزار و ۴۰۰ مورد مراجعه سرپایی به بخش درمان و ۴۱۰۰ مورد مراجعه سرپایی به بخش بهداشت داریم” و “کماکان تخت‌ها خالی نمی‌مانند”.

این مقام وزارت بهداشت ایران در خصوص آمار مرگ‌ومیر در اثر ابتلا به کرونا هم گفت: “یکی دو روز ممکن است به صورت موضعی و کوتاه مدت، روند کاهشی را ببینیم، اما به طور کلی تغییر محسوسی از نظر کاهش موارد بیماری نداشتیم. در عین حال تعداد مرگ‌ها کماکان بالاست و همچنان افزایش مرگ‌ها ادامه خواهد داشت.”

آقای توکلی با ابراز نگرانی از بازگشایی مجدد مدارس گفت که “خیلی به بازگشایی مدارس خوشبین نیستم” و “برای بازگشایی مدارس اگر پروتکل خاص وجود داشته باشد و موفق شویم که کودکان را علیه کرونا واکسینه کنیم، به بحث بازگشایی مدارس کمک می‌کند.”

براساس آمار رسمی روز گذشته در ایران ۶۱۴ نفر در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و بیش از ۲۶ هزار مبتلا جدید نیز شناسایی شد.

کارشناسان امور بهداشتی، آمار واقعی جان‌باختگان و مبتلایان روزانه در ایران را دو تا سه برابر آمار رسمی تخمین می‌زنند و اخیرا برخی مقامات بهداشتی ایران هم اذعان کردند که آمار واقعی را وزارت بهداشت ایران از سازمان جهانی بهداشت “مخفی” کرده است.

یکی از عوامل شیوع موج‌های پشت‌ سر هم کرونا در ایران و بالا بودن آمار مرگ و میر عدم واکسیناسیون سراسری مردم در مقابل این ویروس بوده است. آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در ابتدای عرضه واکسن‌های کرونا در جهان با واردات واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا مخالفت کردند و این مسئله باعث شد تا دسترسی به واکسن برای عموم مردم سخت‌تر از دیگر کشورهای دنیا باشد.

عدم قرنطینه کامل شهرها نیز از دیگر عوامل شیوع کرونا در ایران است و در هفته‌های گذشته با وجود هشدارهای مستمر کارشناسان بهداشتی مراسم‌های عزاداری محرم در ایران بدون هیچگونه ممنوعیتی برگزار شد و همچنین با وجود اعلام تعطیلات چند روزه که به منظور کنترل شیوع اعلام شده بود، بسیاری از مردم به سفرهای تفریحی رفتند.