یک عضو شورای نگهبان قانون اساسی گفته است اعضای این شورا ممکن است با برخی کاندیداهای ریاست‌جمهوری دیدار کرده باشند اما این ملاقات‌ها، غیررسمی است و به معنی جلسه رسمی با شورا نیست.

هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان شورای نگهبان که در سال ۱۳۹۸ به عضویت این شورا در آمد به خبرگزاری ایرنا گفته است “تاکنون شورا جلسه‌ای با داوطلبان نداشته است ولی نافی این نیست که بگوییم با کسی نیز دیداری نشده است.”

آقای طحان نظیف گفته است برخی داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری “ممکن است” با “بعضی از اعضای شورا” جلساتی داشته باشند.

این عضو شورای نگهبان در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا که از او پرسیده آیا داوطلبان با او جلسه‌ای داشته‌اند، گفته است “ممکن است، بالاخره هم در شورا و هم در مجلس برای مصوبات تردد دارم برخی افراد را دیده باشیم ولی اینها ملاقات‌های غیررسمی است.” این عضو شورای نگهبان تاکید کرده تصمیم شورا در جلسه شورا گرفته می‌شود که “دارای آثار حقوقی و سیاسی است.”

عملکرد شورای نگهبان و اعضای آن به خصوص احمد جنتی، دبیر این شورا با انتقادهای فراوانی مواجه بوده است.

رد صلاحیت‌های گسترده، عدم رعایت اصل بی‌طرفی، عدم پاسخگویی و حمایت از یک جناح سیاسی از جمله انتقادهایی است که به این شورا و دبیر آن وارد شده است.

در انتخابات جنجالی ۱۳۸۸ شماری از اعضای شورای نگهبان از جمله احمد جنتی از محمود احمدی‌نژاد حمایت کردند.

هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان شورای نگهبان در این مصاحبه در باره نظارت استصوابی این شورا و روند رد صلاحیت نامزدهای انتخابات گفته است اگر این شورا در زمان مناظرات به این نتیجه برسد که فردی که صلاحیت داشته اما اکنون ندارد، این شورا می‌تواند “تا لحظه آخر” هم در صلاحیت افراد تجدیدنظر کند.

روند نظارت استصوابی با انتقادهای فراوانی مواجه بوده و منتقدان چنین کاری را نقض صریح انتخابات آزاد و محدود کردن نامزدها به افراد مورد تایید حکومت می‌دانند.

آقای طحان نظیف در مورد کاندیدا شدن زنان گفته است آنها “تا الان”، مشکلی برای ثبت نام نداشتند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ۱۳۵۷، هیچ زنی به رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری راه نیافته و شورا هیچگاه صلاحیت کاندیداهای زن را تائید نکرده است.

آقای طحان نظیف گفته است “بعید” می‌داند موضع شورای نگهبان در این باره تغییر کند