عفو بین‌الملل: خطر اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی را تهدید می‌کند

۸

نزدیک به یک هفته پس از پایان اعتصاب غذای احمدرضا جلالی، زندانی دو تابعیتی محکوم به اعدام، سازمان عفو بین‌الملل نسبت به خطر اجرای حکم او هشدار داد.

احمدرضا جلالی، زندانی دو تابعیتی ایرانی-سوئدی، بهار سال ۱۳۹۵ درحالی‌که با دعوت دانشگاه‌های تهران و شیراز برای حضور در یک برنامه علمی به ایران آمده بود، بازداشت شد.

پس از آن نیز دستگاه قضایی جمهوری اسلامی این زندانی سیاسی را با اتهام «محاربه» و «جاسوسی برای اسرائیل» به اعدام محکوم کرد.

این حکم با وجود انتقاد و اعتراض شدید جلالی، فعالان حقوق بشر و کشورهای خارجی به تایید دیوان عالی کشور نیز رسید.

سازمان عفو بین‌الملل، در بیانیه اخیر «ضمن خودسرانه» خواندن بازداشت احمدرضا جلالی و هشت سال حبس این زندانی دو تابعیتی خواستار تلاش برای جلوگیری از اجرای حکم اعدام او شد.

در این بیانیه به اعتصاب غذای اخیر احمدرضا جلالی و تداوم حبس او پس از تبادل اخیر زندانیان بین جمهوری اسلامی و سوئد نیز اشاره شده است.

جمهوری اسلامی به تازگی حمید نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت را که در سوئد به حبس ابد محکوم شده بود با دو زندانی سوئدی‌تبار مبادله کرد.

پس از مبادله زندانیان بین دو کشور خانواده این زندانی سیاسی به تصمیم دولت سوئد اعتراض کردند و احمدرضا جلالی نیز در واکنش به جا ماندن از مبادله زندانیان دست به اعتصاب غذا زد.

جلالی در یک پیام صوتی خطاب به نخست‌وزیر سوئد نیز گفت: «شما من را با خطر بزرگ اجرای حکم اعدام در زندان اوین رها کردید.»

این زندانی سیاسی، نخست‌وزیر سوئد را متهم کرد به اینکه برای تغییر «وضعیت» و لغو حکم اعدام او کاری انجام نداده است.

برمبنای بیانیه اخیر عفو بین‌الملل، احمدرضا جلالی به‌رغم ابتلا به بیماری‌های قلبی، کم‌خونی و فشار خون از دسترسی مناسب به پزشک و خدمات درمانی در زندان اوین محروم است.

این سازمان حقوق بشری تاکید کرد که جمهوری اسلامی باید حکم اعدام احمدرضا جلالی را که نتیجه «محاکمه‌ای ناعادلانه» است لغو و او را «فورا» آزاد کند.

عفو بین‌الملل در ادامه نیز دسترسی مناسب احمدرضا جلالی به مراقبت‌های پزشکی ضروری را خواستار شد و تاکید کرد که این زندانی سیاسی باید از «شکنجه و بدرفتاری بیشتر» در امان باشد.

سازمان عفو بین‌الملل، ضمن تاکید بر «تحقیقات مستقل، فوری، بی‌طرف» خواستار محاکمه کسانی شد که به عنوان «آمر و عامل» در «اقدامات غیرقانونی» علیه احمدرضا جلالی نقش داشته‌اند.

پیش‌تر ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی نیز درباره خطر قریب‌الوقوع اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی هشدار داده بود.

ذبیح‌الله خدائیان، سخنگوی سابق قوه قضاییه در تاریخ بیستم اردیبهشت سال ۱۴۰۱ در نشست خبری به صراحت اعلام کرد که حکم اعدام احمدرضا جلالی، زندانی دو تابعیتی قطعی است.