عفو بین‌الملل: رئیس قوه قضاییه برنامه غیرقانونی اعدام محمد قبادلو را متوقف کند

5

عفو بین‌الملل از غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه ایران، خواست که اجرای حکم اعدام محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱ ایران، را متوقف کند.

این نهاد مدافع حقوق بشر شامگاه دوشنبه دوم بهمن در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق نوشت: «رئیس قوه قضائیه باید برنامه خودسرانه و غیرقانونی اعدام محمد قبادلو را که به شکل ناگهانی برای فردا تعیین شده است، متوقف کند.»

گزارش وکیل محمد قبادلو حاکی است که دادگستری تهران حکم اعدام موکلش را به بخش اجرای احکام ابلاغ کرده و این حکم قرار است روز سه‌شنبه سوم بهمن اجرا شود.

امیر رئیسیان اما تاکید کرده که با توجه به روند پرونده، محمد قبادلو اکنون از حق اعاده دادرسی برخودار است و در نتیجه اجرای حکم اعدام او «هیچ مجوز قانونی ندارد و بی‌تردید قتل محسوب می‌شود».

محمد قبادلو که متهم به قتل یک مامور پلیس در جریان اعتراضات سال گذشته ایران است، سابقه اختلال روانی دوقطبی را دارد. عفو بین‌الملل نیز با اشاره به بیماری او و ایرادات دیگری که این پرونده قضایی دارد، نوشته است: « پرونده این جوان دارای اختلال روانی که در بستر اعتراضات زن زندگی آزادی دستگیر شده، مبتنی بر اعترافات گرفته شده زیر شکنجه است و مخفیانه پیش برده شده است.»

اعدام قریب‌الوقوع او در حالی است که وکیل محمد قبادلو پیشتر خبر داده بود که حکم قصاص او توسط دیوان عالی کشور نقض شده است.

امیر رئیسیان روز دوشنبه به روزنامه شرق گفت: «قبادلو حق رسیدگی مجدد دارد و قانونا، هیچ‌کس نمی‌تواند به جای این اقدام، حکم اعدام او را برخلاف قانون به اجرای احکام ارجاع دهد.»