سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل روز چهارشنبه تایید کرد که بنا بر تصمیمی «درون‌سازمانی» آلکسی ناوالنی، مخالف ولادیمیر پوتین، را دیگر به عنوان «زندانی عقیدتی» به رسمیت نمی‌شناسد.

عفو بین‌الملل که اخیرا از آقای ناوالنی، رهبر اپوزیسیون در روسیه، به عنوان زندانی عقیدتی و سیاسی یاد کرده بود می‌گوید به دلیل سابقه او «در ترویج خشونت و تبعیض و نفرت‌پراکنی» نمی‌تواند او را با این عنوان به رسمیت بشناسد.

این سازمان حقوق بشری در عین حال تاکید کرده است که به‌رغم این تصمیم هم‌چنان به مبارزه برای آزادی آلکسی ناوالنی ادامه خواهد داد.

آقای ناوالنی که در غرب به دلیل مبارزه با فساد حکومتی در روسیه و همین طور حکومت ولادیمیر پوتین معروف است در گذشته بارها علیه خارجی‌ها، به‌ویژه مهاجران آسیای مرکزی، سخن گفته و تلویحا از برتری نژاد سفیدپوستان دفاع کرده است.

به گفته سازمان عفو بین‌الملل، این اظهار نظرهای آلکسی ناوالنی که خود به طور مشخص رد نکرده است، گرچه اخیرا تکرار نشده، با تعریف این سازمان از عنوان زندانی عقیدتی در تضاد است.

تصمیم این سازمان حقوق بشری از یک سو با استقبال روبه‌رو شده، و از سوی دیگر به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی توسط برخی از حامیان آقای ناوالنی نتیجه کارزاری معرفی شده است که گفته می‌شود شبکه حکومتی راشاتودِی علیه او به راه انداخته است.

آلکسی ناوالنی، ۴۴ ساله، چند هفته پيش به محض بازگشت به روسيه در فرودگاه مسکو بازداشت شد. او پس از انتقال به زندان و برگزاری جلسات دادرسی در رابطه با پرونده مناقشه‌برانگیز «اختلاس» در سال ۲۰۱۴، به تحمل دو سال و هشت ماه حبس محکوم شد.

وی ضمن رد اتهامات مطرح‌شده در این پرونده می‌گوید که صدور این حکم، با انگیزه‌های سیاسی انجام شده است.