سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل به شورای امنیت اطلاع داده که دولت جو بایدن از اقدام دولت پیشین آمریکا برای بازگرداندن تحریم‎‎‎‎‌های سازمان ملل علیه ایران، موسوم به مکانیسم ماشه، صرف نظر کرده است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته ایران با اذعان آمریکا به غلط بودن اقدام قبلی “موافق” است، اما برای بازگشت به محدودیت‌های برجام همچنان خواهان لفو فوری تحریم‌ها است.

ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده که از روز دوشنبه اجرای پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند، مگر آنکه تحریم‌های آمریکا لغو شود.

در آستانه این ضرب‌الاجل تلاش‌های دیپلماتیک برای عبور از بن‌بست در مسیر احیای برجام تشدید شده است. آمریکا به دنبال جلسه وزیر خارجه‌اش با سه قدرت اروپایی اعلام کرد حاضر است دعوت اروپا برای شرکت در جلسه‌ای با حضور ایران را بپذیرد.

البته سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته “۵+۱ دیگر وجود ندارد”.

همزمان دولت آمریکا محدودیت‌های تردد دیپلمات‌های ایرانی در مقر سازمان ملل در نیویورک را کاهش داده است. این محدودیت‌ها در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ تشدید شد.

در عین حال آمریکا و سه قدرت اروپایی روز پنجشنبه درباره “ماهیت خطرناک” اقدامات احتمالی ایران و “پیامدهای این عمل وخیم” هشدار داده‌اند.

ریچارد میلز، سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت گفته از نظر آمریکا تحریم‌های سازمان ملل که شش سال پیش برداشته شدند، “فسخ شده باقی می‌مانند”.

line

مکانیسم ماشه

شورای امنیت

مطابق توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی هر یک از طرف‌های توافق می‌توانند درباره اختلاف نظر روی اجرای آن به کمیسیون مشترک شکایت کنند.

مسائل باقی‌مانده به وزیران خارجه ارجاع داده می‌شود و به کمیسیون بازمی‌گردد.

اگر همچنان اختلافی باقی ماند طرف شاکیمی‌تواند موضوع را به شورای امنیت بکشاند.

در این صورت شورای امنیت باید ظرف ۳۰ روز درمورد قطعنامه‌ای برای ادامه‌ تعلیق تحریم‌ها رای بدهد.

اگر یکی از کشورهای دارای حق وتو مانع تصویب چنان قطعنامه‌ای تحریم‌های سازمان ملل بازمی‌گردند.

line

اقدام دونالد ترامپ برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل با مخالفت اعضای توافق هسته‌ای و شورای امنیت مواجه شد، چرا که از نظر آنان آمریکا عضو برجام نبود و نمی‌توانست چنین درخواستی را مطرح کند.

با این حال دولت آمریکا اکنون به طور رسمی از این سیاست خود عقب‌نشینی کرده است.

این را می‌توان اولین اقدام عملی دولت جو بایدن در چرخش از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ درباره ایران تلقی کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنش به این اقدام با ارجاع به قطعنامه شورای امنیت درباره برجام گفته: “آمریکا اذعان کرد که ادعاهای پومپئو درباره قطعنامه ٢٢٣١ هیچ اعتبار قانونی ندارد. ما هم موافق هستیم.”

آقای ظریف از آمریکا خواسته در پایبندی به این قطعنامه، همه تحریم‌های آمریکا را که در دوران دونالد ترامپ بازگردانده شد “به طور بی‌قید و شرط و موثر” بردارد.

او وعده داده که ایران متقابلا “فورا” از تمام اقداماتی که در عبور از محدودیت‌های برجام انجام داده صرف نظر می‌کند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه هم گفته با خروج آمریکا از برجام دیگر گروه ۱+۵ در کار نیست و در حال حاضر ایران فقط با ۱+۴ سر و کار دارد.

آقای خطیب‌زاده گغته برای احیای ۱+۵ آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند تا ایران در مقابل واکنش نشان بدهد.

سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه بازگشت آمریکا به برجام را “تنها رویکرد درست” برای عبور از بن‌بست خواند و خواهان آن شد که آمریکا همه تحریم‎‌های ایران را بردارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین از ایران خواست که به اجرای تعهداتش در برجام بازگردد.