علی اکبر محتشمی‌پور، از سیاستمداران تندوری دهه ۶۰ در ایران که نزدیک به آیت‌الله روح‌الله خمینی و میرحسین موسوی محسوب می شد، در سن ۷۵ سالگی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ در تهران درگذشت.

رسانه های ایران می‌گویند آقای محتشمی‌پور که رئیس کمیته صیانت از آرای ستاد انتخاباتی آقای موسوی در انتخابات بحث برانگیز سال ۱۳۸۸ بود در پی وقایع و اعتراضات بی‌سابقه و سرکوب گسترده آن، از ایران به نجف در عراق رفت و سال های پایان عمر خود را در خارج از ایران سپری کرد.

آقای محتشمی پور در سال ۱۳۶۰ در دوره ریاست جمهوری آیت الله علی خامنه ای و نخست وزیر میرحسین موسوی سفیر ایران در سوریه شد و در همین دوره با همکاری شماری از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حزب الله لبنان و برخی از گروه های شبه نظامی دیگر در کشورهای منطقه را تاسیس کرد.

آیت الله علی خامنه ای از این گروه ها با عنوان “گروه های مقاومت” در برابر اسرائیل یاد می کند.

در سال ۱۳۶۲ وی از یک سوء‌قصد که به صورت بسته انفجاری در دمشق محل ماموریت اش کار گذاشته شده بود زنده ماند اما از ناحیه چشم و گوش آسیب جدی دید و دست راست او قطع شد. ایران، به طور ضمنی اسرائیل را عامل این سوءقصد عنوان می کرد.

با اینکه آقای محتشمی پور از موسسان اصلی حزب الله لبنان بود، مقام های فعلی ایران از جمله آیت الله خامنه ای و فرماندهان سپاه و حزب الله لبنان چندان به نقش او اشاره ای نمی کردند که به نظر می رسد ناشی از رقابت های سیاسی خصوصا پس از تغییر اوضاع در ایران در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ است.

محتشمی پور و آیت الله خمینی
علی اکبر محتشمی پور نماینده آیت الله خمینی در قم، پاریس و تهران بود

آقای محتشمی پور از اعضای دفتر آیت الله خمینی در قم، پاریس و تهران بود و پس از انقلاب و پیش از رسیدن به سمت سفارت در سوریه، مدتی با حکم آقای خمینی سرپرست صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران شد.

وی پس از بازگشت از ماموریت چهار ساله سوریه، در دولت دوم میرحسین موسوی وزیر کشور ایران شد و تا زمان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی این سمت را در اختیار داشت.

آقای محتشمی پور در انتخابات مجلس ششم که همسو با دولت محمد خاتمی و جریان اصلاحات بود به پیروزی رسید اما صلاحیت وی برای انتخابات مجلس هفتم تایید نشد.

وی در این دوره روزنامه ای به عنوان “بیان” منتشر کرد که در جریان توقیف گسترده نشریات در سال ۱۳۷۹ این روزنامه هم تعطیل شد.

در دوره ای طولانی علی اکبر محتشمی پور ریاست مرکزی به نام “کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین” را بر عهده داشت که همسو با دیدگاه های حکومتی از مخالفان توافقات صلح میان رهبران اسرائیل و فلسطینیان بود.