علی برات‌زاده از شرکت در کلیه مسابقات داخلی و خارجی محروم شد

10

اندکی پس‌ازاینکه ویدیو افتتاحیه رقابت‌های سنگ‌نوردی به میزبانی فرانسه در رسانه‌های اجتماعی فراگیر شد و اقدام علی برات‌زاده، سنگ‌نورد ملی‌پوش که از بالا بردن پرچم جمهوری اسلامی خودداری کرده بود در کانون توجه کاربران قرار گرفت و هم‌زمان خشم هواداران حکومت را برانگیخت، این ورزشکار در پیامی اینستاگرامی عذرخواهی کرد و نوشت: «این اتفاق تنها بر اساس یک سوءتفاهم، به موضوعی بزرگ و ناعادلانه تبدیل شده است».

فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی، روز پنجشنبه ۲۲ تیرماه، در واکنش به فراگیر شدن ویدیوی افتتاحیه رقابت‌های سنگ‌نوردی، در اطلاعیه‌ای در‌مورد «بی‌احترامی» به پرچم جمهوری اسلامی ایران «ابراز انزجار» کرد و خبر داد که در اسرع وقت با تشکیل کمیته انضباطی به «رفتار شنیع» این ورزشکار رسیدگی می‌شود.

در این اطلاعیه آمده بود که علی برات‌زاده تا اطلاع ثانوی از تمام رویدادهای داخلی و بین‌المللی محروم می‌شود.

در پی این واکنش‌ها، برات‌زاده در پیام اینستاگرامی خود با بیان اینکه «نیتی برای بی‌احترامی به پرچم جمهوری اسلامی» نداشته است، از «همه» خواست که این موضوع را به‌عنوان «یک اتفاق ناخواسته و بی‌اراده» در نظر بگیرند.

عضو تیم ملی سنگ‌نوردی در ادامه پیام اینستاگرامی‌اش نیز نوشت که «همیشه با افتخار و احترام» با پرچم جمهوری اسلامی ایران رفتار کرده است و این اتفاق «در حین حماسه و تمرکز برای رقابت رخ داده است».

مشخص نیست که علی برات‌زاده در چه شرایطی این پیام اینستاگرامی‌ را منتشر کرده است، اما بسیاری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با انتشار پست جدید این ورزشکار ملی‌پوش، رویه همیشگی جمهوری اسلامی ایران در وادار کردن افراد به اعتراف‌های اجباری را یادآور شده‌اند.

در ویدیویی که از علی برات‌زاده در مسابقه‌های سنگ‌نوردی فراگیر شد ورزشکاران حاضر پرچم کشورهای خود را بالا می‌برند، اما برات‌زاده از انجام این کار امتناع می‌کند.

این ویدیو به‌سرعت در فضای مجازی همرسانی شد و رسانه‌های حکومتی با عنوان «بی‌احترامی به پرچم ملی»، به این ورزشکار ملی‌پوش تاختند.

این نخستین‌ بار نیست که ورزشکاران ملی‌پوش از رفتارهای خود در عرصه‌های بین‌المللی ابراز پشیمانی می‌کنند. الناز رکابی، قهرمان سنگ‌نوردی ایران، مهرماه ۱۴۰۱، پس از اینکه بدون حجاب اجباری در فینال رقابت‌ها حاضر شد، در پستی اینستاگرامی نوشت که حجابش «سهوا» دچار مشکل شده‌ است.

در همان زمان نیز بسیاری از کاربران ضمن ستایش اقدام الناز رکابی تاکید کردند که این ورزشکار به انتشار این پست وادار شده است. برخی منابع آگاه نیز به رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور خبر دادند که الناز رکابی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در سئول بازداشت شده بود.