گروه طالبان اعلام کرده که هیأت این گروه به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی و رئیس دفتر طالبان در قطر با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرده ‌است.

طالبان گفته در این دیدار که امروز ( چهارشنبه، هشتم دلو/بهمن) در تهران انجام شده، دو طرف درباره “مسائل مرزی بین دو کشور، تردد بازرگانان و مسافران افغان، همچنین وضعیت مهاجرین افغانستان در ایران و تقویت روابط ” حرف زده‌اند.

طالبان افزوده که در این دیدار دوطرف در مورد اهمیت و راه‌های گفتگوی بین‌الافغانی، صلح و امنیت پایدار در افغانستان و منطقه گفتگو کرده‌اند.

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در بیانیه‌ای از این دیدار خبر داده است.

آقای شمخانی نیز در توییتی گفته است که رهبران طالبان در مبارزه با آمریکا مصمم هستند. او بدون نامبردن از کسی افزوده “کسی که سیزده سال در گوانتانامو زیر شکنجه‌های آنان بوده، مبارزه با آمریکا در منطقه را کنار نگذاشته است.”

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به نقل از آقای شمخانی در این دیدار نوشته: “آمریکا به دنبال صلح و امنیت در افغانستان نیست؛ راهبرد آمریکا تدوام جنگ و خون‌ریزی میان طیف‌های مختلف افغانستانی است.”

او افزوده که ایران “هیچ‌گاه جریانی را که بخواهد با جنگ در افغانستان به حاکمیت برسد به رسمیت نخواهد شناخت”. دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بر ضرورت مشارکت همه اقوام در تعیین سرنوشت افغانستان در روندی کاملا مسالمت‌آمیز تاکید کرده است.

توضیح ویدئو،طالبان در تهران؛ کابل می‌دانست که ایران میزبان ملا برادر است

این مقام ایرانی همچنین گفته که “آمریکا نمایش مذاکرات صلح را با هدف ایجاد بن‌بست در مذاکرات میان طرف‌های مختلف افغانستانی دنبال می‌کند تا آنها را مقصر ناامنی و بی‌ثباتی نشان دهند.”

آقای شمخانی امنیت افغانستان، به ویژه در ولایت‌های هم‌مرز با ایران را امری غیرقابل اغماض دانسته و بر همکاری طالبان با دولت افغانستان برای مبارزه با هرگونه ناامنی و مقابله با تحرکات داعش تاکید کرده است.

در این دیدار، ملا عبدالغنی برادر نیز درباره روند مذاکرات صلح در افغانستان حرف زده است و گفته:” ما به آمریکا اعتماد نداریم و با هر جریانی که مزدور آمریکا باشد، می‌جنگیم.”

وی با بیان اینکه در آینده افغانستان همه اقوام و طوایف باید مشارکت داشته و ایفای نقش کنند. ملا برادر درباره آمادگی طالبان برای همکاری در زمینه حفظ مرز میان افغانستان و پاکستان اعلام آمادگی کرد.

وزارت خارجه افغانستان روز گذشته با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که از سفر هیأت طالبان به ایران آگاهی دارد و جمهوری اسلامی ایران در مورد سفر هیأت طالبان، افغانستان را مطلع کرده بود و “در این مورد نظرات دولت افغانستان را قبلاً مطالبه و دریافت کرده است