علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس شورای اسلامی ایران که نامزد انتخابات ریاست جمهوری امسال هم شده است در نخستین حضور خود در شبکه اجتماعی-صوتی کلاب هاوس گفت که در سال ۱۳۸۹ و ادامه اعتراضات انتخاباتی موسوم به جنبش سبز، شورای امنیت ملی ایران حصر میرحسن موسوی و مهدی کروبی را به طور موقت صادر کرده بوده است و «نباید طولانی می‌شد».

او در این میتینگ مجازی که روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت، حدود ۳۰ هزار نفر در اتاق‌های متعدد اپلیکیشن کلاب‌هاوس به مدت حدود ۴ ساعت در آن شرکت کردند، گفت موضوع حصر از نظر او باید توسط مقام اجرایی کشور، رئیس جمهور، «قابل حل» باشد.

این اظهارات رئیس سابق مجلس ایران که در آستانه رای‌گیری و انتخابات ریاست‌جمهوری طرح می‌شود خیلی زود با واکنش مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد از جمله محمدتقی کروبی، یکی از پسران مهدی کروبی در توییتر نوشت: «آقاى على لاريجانى امروز در كلاب هاوس صريحا گفتند كه مصوبه شوراى عالى امنيت ملى در مورد حصر تنها براى مدت كوتاهى بوده. حسن روحانى هم پيش‌تر گفته بود سعيد جليلى آن روز متنى چند خطى صرفا جهت اطلاع اعضا قرائت كرد و همان چند خط هم به راى گذاشته نشد…».

لاریجانی: من نه اصولگرایم نه اصلاح‌طلب

علی لاریجانی در این گفتگو علاوه بر اعلام مواضع خود درباره مسایل کشور و اشاره به رئوس برنامه‌های خود برای ریاست جمهوری، به پرسش‌هایی که سوی خبرنگاران داخلی و خارجی طرح شد هم جواب داد.

او در پاسخ به فرناز فصیحی، خبرنگار روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز که از او پرسید به نمایندگی از کدام جناح سیاسی وارد انتخابات شده است، گفت که از نظر او جناح‌های سیاسی منسوب به اصولگرا و اصلاح‌طلب زاییده فضای سیاسی دو دهه گذشته در ایران است و او بیشتر خود را نزدیک به جریان‌های فکری نسل اول انقلاب همچون آیت‌الله مطهری و آیت‌الله بهشتی می‌داند و به این لحاظ خود را نه اصولگرا و نه اصلاح‌طلب می‌خواند.

ساخت برنامه هویت اشتباه بود

در بخش دیگری از این اتاق گفتگو، آقای لاریجانی به پرسش‌های خبرنگاران و حاضران پاسخ داد. مریم زهدی از بی‌بی‌سی فارسی از او درباره تولید و پخش برنامه هویت از تلویزیون سراسرس ایران در زمانی که آقای لاریجانی ریاست آن را برعهده داشت پرسید.

آقای لاریجانی که به مدت ۱۰ سال (۸۲-۱۳۷۲) ریاست سازمان صدا و سیما را برعهده داشت در پاسخ به این سوال گفت از روی آنتن رفتن این برنامه مطلع نبوده است و اکنون معتقد است «پخش برنامه هویت اشتباه بود، با اینکه مسئول بودم، مطلع نبودم و کار زیردستان بود. بعد با ساخت برنامه چهره‌های ماندگار، خواستم جبران کنم».

درباره برنامه هویت و نظرات قبلی آقای لاریجانی درباره آن بیشتر بخوانید:

این اظهارات در حالی عنوان شد که دقایقی بعد نسخه‌ای از گفتگوی مطبوعاتی آقای لاریجانی با روزنامه صبح در سال ۱۳۷۵ در شبکه اجتماعی توییتر منتشر شد که طی آن آقای لاریجانی از ادامه پخش این برنامه دفاع می‌کند و حتی در پاسخ به انتقادها از فرصت ندادن برای دفاع به چهره‌هایی که در این برنامه نام و کارنامه آنها مورد اشاره قرار گرفته، می‌گوید از عملکرد سازمان تحت ریاست خود دفاع می‌کند.

مذاکرات هسته‌ای باید تا زمان رفع تحریم‌ها ادامه یابد

رئیس سابق مجلس ایران که خود در مقطعی به عنوان مقام ارشد کشورش در گفتگو با کشورهای اروپایی و غربی شرکت داشت امروز چند بار تاکید کرد که از نظر او توافق هسته‌ای موسوم به برجام میان تهران و قدرت‌های جهانی تصمیم درستی بوده و اکنون هم مذاکرات جدید باید تا زمان رفع تحریم‌ها ادامه یابد.

علی لاریجانی تاکید کرد که در صورت پیروزی در انتخابات خرداد ماه، به مذاکرات بر سر احیای برجام ادامه خواهد داد چرا که از نظر او اقتصاد ایران با وجود تحریم‌ها فرصتی برای بازسازی و رشد نخواهد داشت.

« بحث برجام هم پشت صحنه داشت و هم روی صحنه… تصویب برجام تصمیم نظام بود، در شورای امنیت ملی از دو فراکسیون مجلس دعوت شد و بحث شد. کمیسیون ویژه‌ای هم تشکیل شد و پس از چندین جلسه بحث در کمیسیون امنیت ملی نیز این هم بحث انجام شد… اگر برجام چیز نجسی بود چرا زیرش نمی‌زنند و می‌گویند باید اجرا کنیم؟ برجام در آن مقطع کار درست و دقیق نظام بود و الان هم برای نجات کشور تا جایی که می‌توانیم باید شرایط را برای یک تفاهم حل کنیم.»

اخبار مرتبط

صادق و علی لاریجانی
سوابق صادق لاریجانی، رئیس سابق قوه قضاییه ایران هم یکی از پرسش‌های اصلی از علی لاریجانی بود

اتاق‌های گفتگو با آقای لاریجانی در کلاب‌هاوس که عصر روز پنجشنبه در دقایقی جمع حاضران در آن از ۳۰ هزار نفر هم فراتر رفت، اگر چه شکل و شمایلی چون میتینگ‌ها انتخاباتی که در گذشته نامزدهای چون محمد خاتمی در ورزشگاه امجدیه تهران برگزار کرده بودند، نداشت اما با توجه به انحصاری بودن رسانه تلویزیون در ایران و سانسور و ارعاب مطبوعات در این کشور، می‌تواند اتفاق جدیدی در فضای سیاسی این کشور محسوب شود؛ جایی که هزاران نفر از علاقمندان عادی در کنار خبرنگاران داخلی و خارجی و فعالان سیاسی و کنشگران اجتماعی فرصت یافتند از یکی از نامزدهای اصلی انتخابات خرداد ماه سوالات خود را بدون ممیزی و در مدت زمانی حدود ۴ ساعت طرح کنند.