علی مطهری، نایب رئیس پیشین مجلس، در نامه‌ای خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس جدید قوه قضائیه، از او خواسته است که با همان مهارت «سوت بلبلی» کاستی‌ها در این قوه را برطرف کند.

اشاره آقای مطهری به سوت زدن محسنی اژه‌ای در یک نشست دانشجویی است که او در واکنش به اعتراض‌های دانشجویان انجام داد.

نایب رئیس پیشین مجلس ایران کاستی‌های قوه قضائیه را در هفت محور تشریح کرده و خواستار آزادی رهبران جنبش سبز و یا تشکیل دادگاه علنی و صدور حکم قضایی برای آن‌ها شده و وضعیت فعلی آن‌ها را «خلاف قانون اساسی و خلاف عدالت» دانسته است.

زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی از اسفند ۱۳۷۹ در حصر خانگی به سر می‌برند. در ماه‌های اخیر برخی محدودیت‌ها بویژه در مورد مهدی کروبی کاهش یافته است ولی آن‌ها هنوز از حصر خارج نشده‌اند.

آقای مطهری می‌گوید که حل مسئله حصر به عهده قوه قضائیه است نه شورای عالی امنیت ملی. شورای عالی امنیت ملی فقط در همان چند ماه به گفته وی، «آشوب» حق تصمیم‌گیری داشته است، پس از آن قوه قضائیه باید تکلیف را مشخص می‌کرد.

در اعتراضات سال ۱۳۸۸ که ماه‌ها به طول کشید معترضان، پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری را رد کرده و این نتیجه را ناشی از «تقلب گسترده در آراء» دانستند. این اعتراضات خیابانی با سرکوب وسیع نیروهای امنیتی و انتظامی روبرو شد که در جریان آن صدها تن کشته و هزاران نفر نیز بازداشت شدند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از نامه خود از محسنی اژه‌ای پرسیده است که «حبس منتقدانی مانند آقای نوری‌زاد چه فایده‌ای به حال نظام دارد، در حالی که حرف آن‌ها از داخل زندان در مردم مؤثرتر است تا بیرون زندان».

محمد نوری‌زاد از امضاکنندگان نامه‌ای است که در آن درخواست شده آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از مقام خود استعفا دهد. او به ۱۵ سال زندان، سه سال تبعید به ایذه و سه سال ممنوعیت از خروج از کشور محکوم شده است.

علی مطهری از رئیس جدید قوه قضائیه خواسته است ترتیبی اتخاذ کند که «برخورد سختگیرانه با منتقدان و صدور احکام سنگین برای آن‌ها تبدیل به برخورد منصفانه شود»