علی مطهری، نماینده پیشین مجلس می‌گوید نه تنها روسیه در ایران «نفوذ» کرده، بلکه جمهوری اسلامی در «دامن» روسیه و چین افتاده و سیستم‌های امنیتی «خفقان‌آور» این دو کشور «الگوی نهادهای امنیتی» ایران است.

آقای مطهری در گفت‌و‌گویی که روز چهارشنبه، ۲۷ مرداد از وی در وب‌سایت انصاف‌نیوز منتشر شده، انتشار عکس جنجالی سفرای روسیه و بریتانیا در ایوان تاریخی سفارت روسیه در تهران را دارای «پیامی» از سوی مسکو برای تهران دانست.

وی گفت که این عکس، «این پیام را در خود مستتر دارد که امروز ایران تحت سیطره‌ ماست… قرائن هم نشان می‌دهد که ما تا حدودی در دامن روسیه و چین افتاده‌ایم.»

اشاره وی به انتشار عکسی از دیدار سفیران روسیه و بریتانیا در ایوان تاریخی کنفرانس تهران در سفارت روسیه است که پس از دیدار رهبران روسیه، آمریکا و بریتانیا در این مکان در سال ۱۳۲۲، نیروهای متفقین باوجود اعلام بی‌طرفی ایران، وارد خاک کشور شده و ایران را به اشغال درآوردند.

در این عکس، سفیر روسیه در ایران، در کنار رئیس جدید نمایندگی دیپلماتیک بریتانیا در ایران و یک صندلی خالی بر بالای پله‌های ورودی ساختمان سفارت روسیه دیده می‌شود.

با آنکه سفرای روسیه و بریتانیا بابت این عکس عذرخواهی کردند، اما انتشار آن جنجال گسترده‌ای در عرصه سیاسی ایران و فضای مجازی ایجاد کرد.

با این حال پس از انتشار این عکس، کاربران وابسته به حکومت در فضای مجازی، بیشتر به سفیر بریتانیا تاختند و انتقادهای چندانی متوجه سفیر روسیه و مسکو نبود.