علی مطهری، نایب رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی، در ایران، اعلام کرده است که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نامزد خواهد شد.

آقای مطهری در یک نشست خبری گفته برای تایید صلاحیت خود رایزنی نکرده و دلیلی برای رد صلاحیت خود نمی‌بیند.

علی مطهری در انتخابات ۱۳۹۸ مجلس رد صلاحیت شد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود. در ایران چهره‌ها و گروه‌های سیاسی اجازه فعالیت و حضور آزادانه در انتخابات را ندارند و شورای نگهبان به افراد معدودی اجازه نامزدی می‌دهد.

چگونگی تایید صلاحیت‌ها در شورای نگهبان با ابهامات بسیاری روبرو بوده و این شورا حتی اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی‌نژاد، دو رئیس جمهور پیشین را رد صلاحیت کرده است.

علی مطهری در نشست خبری اعلام نامزدی خود گفته است: ” با شورای نگهبان رایزنی نداشتم اما دلیلی برای رد صلاحیت خودم نمی بینم. هیچ تلاشی برای رایزنی نکردم. نمی‌دانم در آن دوران چه شرایطی بود.”

آقای مطهری در عین حال از شورای نگهبان خواسته “مهربان‌تر” با نامزدها مواجه شود تا مشارکت رای‌دهندگان بالا برود.

او درباره سیاست‌های خود گفته: “اینکه بگویم امور فرهنگی باید رها باشد درست نیست، اما با سختگیری هم موافق نیستم. در مورد مسائلی مثل حجاب هم گفتم در درجه اول خود دولت باید برنامه ای برای کارکنان خودش داشته باشد.”

علی مطهری
توضیح تصویر،آقای مطهری در زمان حضورش در مجلس به همراه دیگر نمایندگان لباس سپاه را به نشانه حمایت از این نیروی نظامی پوشید

علی مطهری روز گذشته در مصاحبه‌ای با خبرآنلاین از سیاست‌های قضایی و امنیتی حاکم بر ایران انتقاد کرد و گفت: “بعضی از انتقادهایی که غربی‌ها در زمینه حقوق بشر به ما می‌کنند، درست است. ما گاهی کارهایی می‌کنیم که نباید انجام دهیم.”

آقای مطهری گفت: “رویه برخورد با منتقدان که در دوره آقای صادق لاریجانی بسیار زیاد بود، هنوز در دوره آقای رئیسی ادامه دارد. آقای صادق لاریجانی فکر بسته‌ای داشت.”

پیش از علی مطهری، حسین دهقان وزیر سابق دفاع و مشاور دفاعی آیت‌الله خامنه‌ای اعلام کرده در انتخابات ۱۴۰۰ نامزد خواهد شد.