سایت شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا گزارش داده است که عماد شرقی که حدود یک ماه و نیم پیش در ایران بازداشت شده یک شهروند ایرانی آمریکایی است و خانواده‌اش از زمان دستگیری از او بی‌خبرند.

این گزارش به نقل از دوستان خانوادگی آقای شرقی نوشته است که او روز دهم آذر به دادگاه فراخوانده شده و “بدون محاکمه به ده سال زندان به جرم جاسوسی متهم شده است.”

بنا بر این گزارش حکم او را ابوالقاسم صلواتی (مشهور به قاضی صلواتی) صادر کرده که سابقه طولانی در صدور احکام سنگین در پرونده‌های سیاسی و امنیتی دارد و در فهرست تحریم‌های آمریکا است.

هفته گذشته رسانه‌های ایران گزارش دادند که “عماد ادوارد شرقی” هنگام “تلاش” برای خروج از ایران بازداشت شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت که او به “جاسوسی و جمع آوری اطلاعات نظامی” به ده سال حبس محکوم شده و “با قرار وثیقه آزاد شده بود که قبل از برگزاری دادگاه تجدید نظر قصد فرار داشت”. گفته شد که آقای شرقی در استان آذربایجان غربی در نزدیک مرز عراق دستگیر شده است.

خانواده آقای شرقی در بیانیه‌ای که به دست ان‌بی‌سی رسیده گفته‌اند که از حدود شش هفته پیش از او خبری ندارند.

آنها گفته‌اند که نمی‌دانند آقای شرقی کجا زندانی است و چه کسانی او را بازداشت کرده‌اند و برای سلامت او “تنها دعا می‌کنند.”

ان‌بی‌سی در گزارش خود بازداشت و زندانی شدن آقای شرقی در آستانه ریاست جمهوری جو بایدن را مانعی تازه برای کابینه آقای بایدن توصیف کرده که می‌گوید به دنبال احیای دیپلماسی در قبال ایران است.

عماد شرقی
تصویری که باشگاه خبرنگاران جوان از زمان بازداشت عماد شرقی منتشر کرد

دستگیری اول و ارتباط با هلدینگ سرآوا

عماد شرقی به عنوان معاون بین‌الملل هلدینگ سرآوا، سرمایه‌گذار بزرگ‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی ایران از جمله دیجی‌کالا و دیوار معرفی شده بود.

اما سرآوا در بیانیه‌ای گفت که آقای شرقی از خرداد ۱۳۹۶ تا اردیبهشت ۱۳۹۷ به عنوان مشاور با این شرکت همکاری داشته است و “بر اساس پیگیری‌‌ نهادهای قضایی هیچ‌گونه ارتباطی بین این پرونده با شرکت و مدیران سرآوا وجود ندارد.”

تاریخی که برای پایان همکاری آقای شرقی با سرآوا ذکر شده هم‌زمان با اولین دستگیری بعد از بازگشت به ایران است.

گزارش ان‌بی‌سی می‌گوید عماد شرقی که در سال ۲۰۱۶ به ایران برگشته بود، در آوریل ۲۰۱۸ بازداشت شده و تا دسامبر همان سال در اوین زندانی بوده و سپس با وثیقه آزاد شده است.

در این گزارش هم به نقل از دوستان خانوادگی آقای شرقی آمده است که گزارش رسانه‌های ایران درباره این که او معاون هلدینگ سرآوار بوده “دقیق نیست” و آقای شرقی “به مدت چند ماه” تا زمان دستگیر در سال ۲۰۱۸ با سرآوار همکاری داشته است.

در همان زمان سایت حقوق بشری هرانا گزارش بازداشت عماد شرقی و فشار بر او و همسرش را به عنوان “یک زوج دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی” منتشر کرده بود.

هرانا بعد از آزادی آقای شرقی به قید وثیقه نوشت که سپاه پاسداران گذرنامه او و همسرش، بهاره عمیدی را هم توقیف کرده است.

در حال حاضر دستکم سه ایرانی-آمریکایی دیگر هم در حال گذراندن محکومیت خود در ایران هستند. سیامک نمازی از سال ۲۰۱۵ زندانی است و پدرش باقر نمازی به دلیل وضعیت سلامتی در دوره مرخصی از زندان است. مراد طاهباز هم که در پرونده فعالان محیط زیست دستگیر شد شهروند ایرانی آمریکایی دیگری است که تابعیت بریتانیا را هم دارد