محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی‌اش به مناسبت عید قربان در این کشور گفت که برای سه تا شش ماه آینده یک برنامه فوری و عملی برای تغییر وضعیت جنگ افغانستان تهیه شده و این برنامه قادر به تغییر وضعیت جنگ در افغانستان خواهد بود.

او گفت که هفته‌ گذشته را برای تهیه این برنامه سپری کرده است.

آقای غنی امروز( سه شنبه ۲۹ سرطان/تیر) دقایق بعد از پرتاب سه موشک به سمت ارگ ریاست جمهوری از این برنامه خبر داد و گفت که با اجرای این برنامه به اهداف اساسی دست خواهند یافت.

افغانستان
شخصیت‌های تاثیرگذار سیاسی در نماز عید امروز حضور داشتند

در روزهای اخیر با پیشروی سریع طالبان در سراسر افغانستان شماری از افراد محلی با گرفتن اسلحه حمایت خود را از نیروهای امنیتی افغانستان اعلام کردند. آقای غنی با اشاره به این تحرکات که از آنها به نام نیروهای “خیزش مردمی” یاد می‌شود، گفت از همه آنهایی‌که برای بقای خود مبارزه می‌کنند، حاضر است در ساختار نیروهای امنیتی استفاده کند.

او تاکید کرد که در این کشور برای خودسری و ملیشه‌سازی جای وجود ندارد.

افغانستان
آقای غنی گفت که از نیروهای خیزش مردمی در قالب نیروهای امنیتی استفاده خواهد کرد

در نماز عید قربان امروز در ارگ، ریاست جمهوری چهره‌های تاثیرگذار سیاست افغانستان همانند حامدکرزی، رئیس جمهوری پیشین، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری، روسای مجلس سنا و مجلس نمایندگان و برخی مقام‌های بلندپایه و چهره‌های سیاسی حضور داشتند.

رئیس جمهوری درباره روند پیشروی سریع طالبان و ترک برخی مناطق توسط نیروهای امنیتی افغان گفت که این بخشی از جنگ تبلیغاتی است. او تاکید کرد که مداخله سیاسی در روند استخدام در نیروهای امنیتی باعث فرار از میدان نبرد شده است. او این کار را اشتباه خواند.

آقای غنی آزادی پنج هزار زندانی طالب را نیز اشتباه خواند و گفت که مسؤل این اشتباه، خارجی‌ها و افرادی هستند که فکر می‌کردند حکومت افغانستان اراده‌ای برای برقراری صلح ندارد.

افغانستان
آقای غنی با اشاره به سفر هیأت افغانستان به دوحه گفته که طالبان اراده‌ای برای صلح ندارند

او گفت که زندانیان رهاشده طالبان دوباره به میدان جنگ برگشته‌ و به قول او جنگ کنونی را مدیریت می‌کنند.

رئیس جمهوری افغانستان، با اشاره به سفر اخیر مقام‌های بلند پایه افغان به قطر و به نقل از عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی تاکید کرد که رهبران طالبان نیت و اراده برای صلح ندارند و می‌خواهند که قدرت سیاسی را با زور بگیرند.

آخرین نشست صلح میان هیأت افغانستان و طالبان دستاورد قابل توجه نداشت و مهمترین دستاورد آن ادامه روند گفتگوها بود.

آقای غنی همچنان گفت که طالبان هنوزهم با گروه‌های “تروریستی” رابطه دارند و در تبانی با پاکستان در پی تخریب افغانستان هستند.