مجلس ایران امروز با برگزاری یک جلسه غیرعلنی به بررسی فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و همچنین مذاکرات هسته‌ای پرداخت.

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، درباره جلسه امروز گفت: “سه درخواست در خصوص تحقیق و تفحص پیرامون فایل صوتی انتشاریافته از وزیر امور خارجه مطرح شده که در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی بررسی و در صورت تصویب در روز سه شنبه در صحن مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت”.

او همچنین گفت: “در خصوص فایل صوتی وزیر امور خارجه بحث شد و مجلس آن را به شدت محکوم کرد.”

همزمان محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران، در تازه ترین اظهار نظر خود درباره انتشار این فایل گفت “مجلس شورای اسلامی وظیفه خود می داند نسبت به برخورد با عوامل و مقصرین اقدامات نسنجیده اخیر پیگیری های لازم را به انجام رساند و از ظرفیت های قانونی خود در این مساله استفاده کند”.

پیشتر اعلام شد که آقای ظریف امروز برای توضیحات در خصوص این فایل به کمیسیون امنیت ملی مجلس احضار شده است.

به گزارش تسنیم ابوالفضل عموئی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفته است که آقای ظریف در این جلسه گفته است که “قرار بوده است که ۶۰ یا حداکثر ۹۰ دقیقه از این مصاحبه منتشر شود و متولی این کار هم مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری بوده است” و افزوده که “قرار بوده است که این مصاحبه بدون رضایت مصاحبه شونده منتشر نشود اما متاسفانه این روند رعایت نشده است و این فایل در اختیار رسانه های خارجی قرار گرفته است.”

به نقل از آقای عمویی همچنین گزارش شده است که آقای ظریف گفته “او هیچگاه به دنبال ایجاد دو قطبی میدان و دیپلماسی نبوده و موافق آن نیست و این موضوع را به هیچ وجه دنبال نمی کند و معتقد است که دیپلماسی و میدان در کنار هم دیگر منجر به تامین دقیق منافع ملی می شود.”

اخیرا یک فایل صوتی منتشر شد که در آن وزیر خارجه ایران در مصاحبه با سعید لیلاز اقتصاددان نزدیک به دولت از کارشکنی روسیه در مذاکرات برجام و همچنین تقابل دستگاه دیپلماسی با تصمیمات نظامی و به ویژه نقش قاسم سلیمانی می‌پردازد. آقای ظریف در این فایل به پشت پرده بسیاری از وقایع مرتبط با سیاست خارجی ایران می‌پردازد و از اینکه دیپلماسی در ایران هزینه میدان جنگ شده، انتقاد می‌کند.

انتشار فایل وزیرخارجه ایران، تا کنون واکنش‌های گسترده‌ای را در داخل و خارج از ایران به دنبال داشته است. به دنبال انتشار این فایل، حسام‌الدین آشنا، رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، از سمت خود استعفا کرد. تا کنون برخی از آقای آشنا به عنوان مسئول “درز” فایل صوتی یاد کرده‌اند.

پس از جلسه غیرعلنی امروز نیز، احمد علیرضابیگی یک نماینده مجلس دیگر مجلس هم گفت طرح تحقیق و تفحص با این هدف پیشنهاد شد که “پستوهای این مرکز که طراحی تهیه و انتشار این فایل صوتی را بر عهده داشتند مورد واکاوی قرار گیرد”.

طرح تحقیق و تفحص از مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری ایران در حالی مطرح می‌شود که حسن روحانی گفته بود مسئولیت رسیدگی به این “سرقت” با وزارت اطلاعات است و همزمان گفته شده که قوه قضاییه ایران هم پرونده‌ای در این باره تشکیل داده است.

شماری از نمایندگان مجلس ایران بلافاصله پس از انتشار فایل صوتی طرح تحقیق و تفحص را مطرح کرده بودند.

مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس هم که پیشتر گفته بود که هدف از این فایل صوتی “دو قطبی‌سازی در انتخابات، فرافکنی شکست‌های دیپلماتیک و قهرمان‌سازی از آقای ظریف است”، امروز هم در سخنانی گفته است: “شما مدیون میدان هستید. شما نه اقتصاد درستی داشتید و نه پول زیادی داشتید، منطقه را هم رها کردید و اکنون فقط کشورهایی در منطقه با ما هستند که تحت تاثیر میدان بوده اند، اگر اینها را نداشتید با چه چیزی باید سر میز مذاکره به عنوان بضاعت، آورده و پشتیبان سعی می کردید امتیاز بگیرید؟”

در فایل منتشر شده از آقای ظریف، وزیر خارجه ایران می‌گوید که در جمهوری اسلامی “میدان” حاکم است؛ اشاره‌ای به فرماندهان “میدان جنگ” در منطقه و در راس آنها، نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

مذاکرات وین؛ قالیباف: مسئولین صدایی واحد دارند

مجلس

مجلس در جلسه غیرعلنی امروز همچنین به مذاکرات هسته‌ای وین پرداخت که هدف از آن احیای توافق سال ۲۰۱۵ (برجام) عنوان شده است.

رئیس مجلس پس از جلسه غیرعلنی گفت: “اگر همه تحریم‌ها به طور کامل برداشته شود و اثرات اقتصادی آن نیز به صورت عملی راستی‌آزمایی شود، نباید حتی یک ساعت در موافقت با تعهداتی که ایران در برجام پذیرفته است، تأخیر کرد”.

آقای قالیباف می‌گوید مسئولان ایرانی اکنون تحت مدیریت آیت‌الله خامنه‌ای “صدای واحدی” دارند.

بنابر گزارش رسانه‌های داخلی، مجلس در این جلسه بر برداشته شدن کامل تحریم ها و همچینن راستی آزمایی آن تاکید کرده است.

مجلس پیشتر این دو موضوع را در قالت مصوبه “اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران” به تصویب رسانده بود. این طرح که اکنون به صورت قانون درآمده است.

امیرآبادی فراهانی در ادامه تاکید کرد “بر اساس اطلاعاتی که رسیده تحریم ها را به چند قسمت تقسیم کردند تحریم های غیربرجامی و تحریم های برجامی که در طول ریاست جمهوری ترامپ اعمال شده است. تاکید جمهوری اسلامی بر این است که تمام تحریم ها باید برداشته شود و مشکلاتی که امروز تولید کنندگان و صادر کنندگان ما با آن مواجه هستند کنار رود”.

دور چهارم مذاکرات برای بازگشت آمریکا به توافق هسته ای ایران و قدرت ها، برجام، در شهر وین اتریش آغاز شده است. اکنون همه طرف‌ها می‌گویند به دنبال آن هستند که “در کوتاهترین زمان ممکن” گفتگوها را به نتیجه برسانند.

ایران خواهان لغو تحریم‌هایی است که در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ وضع شد. آمریکا هم از ایران خواسته به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند.