میشل اوباما، بانوی اول سابق آمریکا، با انتشار پیامی درباره انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره که در سال جاری میلادی برگزار می‌شوند، بر اهمیت این انتخابات و مقابله با تلاش‌ها برای محدود کردن حق رای شهروندان تاکید کرد. او نوشت: «باید جوری رای دهیم که انگار آینده دموکراسی‌مان به آن وابسته است.»

نامه خانم اوباما با عنوان «مبارزه‌ای برای رای‌هامان» روز یکشنبه به عنوان آگهی در روزنامه «نیویورک تایمز» منتشر شد. بانوی اول سابق آمریکا که سازمانی به نام «وقتی همه رای می‌دهیم» تشکیل داده است، از شهروندان آمریکا خواست از دموکراسی آن کشور دفاع کنند و در برابر حمله‌ای تاریخی به حق رای شهروندان، بایستند.

در آمریکا برخی از قوانین حق رای شهروندان را محدود می‌کند؛ مثلا اجباری بودن ثبت‌نام از مدت‌ها پیش از برگزاری انتخابات‌ها، یا همراه داشتن کارت‌های شناسایی خاص. نامه خانم اوباما تنها چند روز پس از اولین سالگرد یورش طرفداران دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری سابق، به کنگره آمریکا با هدف مختل کردن روند قانونی انتخاب رئیس ‌جمهوری منتشر می‌شود. میشل اوباما در این نامه هم به آن یورش اشاره می‌کند، و هم به قوانینی که در یک سال اخیر در ایالت‌های مختلف تصویب شده است تا رای دادن را سخت‌تر کند.

اتکا بر چنین مقرراتی بود که در سال‌های پیش از دهه ۱۹۶۰، باعث شده بود میلیون‌ها نفر از سیاه‌پوستان در مناطق جنوبی آمریکا عملا حق رای نداشته باشند؛ واقعیتی که در پی مبارزات مردمی و تصویب قانون حق رای در دولت لیندون بی جانسون، عوض شد. از جمله مقررات سابق، این بود که تنها افرادی اجازه حق رای داشتند که مالیات سرانه خاصی را پرداخت کرده بودند، یا در آزمون‌هایی خودسرانه «باسواد» شناخته می‌شدند، که باعث می‌شد اکثریت سیاه‌پوستان حق رای نداشته باشند.  کنشگران حقوق مدنی بسیاری مقررات کنونی را که در سال‌های اخیر تصویب شده‌اند، ادامه همان مقررات، و تلاشی نژادپرستانه برای سلب حق رای از شهروندان می‌دانند. این کنشگران خواهان تصویب قوانین جدیدی در سطح فدرال از سوی کنگره هستند که از حق رای تمام شهروندان آمریکا پاسداری کند.

خانم اوباما در نامه خود می‌نویسد: «نسل‌های متمادی از شهروندان آمریکا مالیات‌های سرانه، آزمون‌های سواد، و قوانینی را که برای سلب قدرت از آن‌ها طراحی شده است، از سر گذرانده‌اند، و این کار را با سازماندهی، اعتراض، و مهم‌تر از همه، فائق آمدن بر موانع موجود برای رای دادن انجام داده‌اند. و اکنون ما نیز باید چنین کنیم.»

نامه خانم اوباما به امضای ۳۰ سازمان مدنی رسیده است؛ از جمله «انجمن سراسری بهبود وضعیت رنگین‌پوستان» که از قدیمی‌ترین سازمان‌های کشور در این زمینه است، سازمان «نبرد منصفانه» (فیر فایت) که استیسی آبرامز، چهره سرشناس حزب دموکرات در ایالت جورجیا، آن را بنیان نهاده است، «بنیاد آرای لاتین‌تباران»، سازمان «نسل بعدی آمریکا» که تام استایر، میلیاردر لیبرال‌ماب، در سال ۲۰۱۳ با هدف تشویق جوانان به رای بنیان نهاد، و سازمان «بیش از یک رای» که به‌دست لبران جیمز، بسکتبالیست مشهور، تاسیس شده است.

اوباما در آن نامه می‌نویسد: «ما مشترکا معتقدیم به سازمان‌دهی و به میدان آوردن رای‌دهندگان در انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۲۲ و انجام کاری که باعث شود دموکراسی ما برای همه‌مان موثر باشد.»