فرانسه روز شنبه نخستین محموله واکسن کرونای ساخت شرکت‌های فایزر و بایو‌ان‌تک را دریافت کرد و این واکسن‌ها به شبکه‌ داروخانه‌های بیمارستان پاریس تحویل داده شد.

واکسیناسیون در فرانسه این هفته همزمان با شروع واکسیناسیون در دیگر کشورهای اروپا، آغاز شده است.

فرانسه تاکنون بیش از ۲.۶ میلیون مورد ابتلا به کووید۱۹ گزارش داده است و از این تعداد بیش از ۶۲٫۵۰۰ تن جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات بهداشت فرانسه اعلام کردند که اولین مورد سویه جدید ویروس کرونا در فرانسه را ثبت کرده‌اند. ظهور این سویه جدید و خطرناک‌تر ویروس کرونا در بریتانیا موجب صدور دستور مجدد ماندن در خانه‌ها و محدودیت های مسافرتی جهانی شده است.

Boxes of Pfizer-BioNtech COVID-۱۹ vaccines are unloaded after arriving at an undisclosed location in Nicosia
بسته‌های باز نشده واکسن کووید۱۹ فایزر و بایو‌ان‌تک تا ده روز در دمای ۷۰ درجه سانتیگراد زیر صفر در یخ خشک قابل نگهداری است.

رومانی نیز مثل سایر کشورهای اروپایی، واکسیناسیون را روز یکشنبه در نُه بیمارستان در سراسر آن کشور آغاز کرد.

ژاپن هم مانند فرانسه و برخی از کشورهای دیگر مواردی از نوع جدید ویروس کرونا را گزارش داده است.

وزارت بهداشت ژاپن اعلام کرد که پنج نفر که بین ۱۸ دسامبر و ۲۱ دسامبر وارد ژاپن شده بودند پس از مثبت شدن تست کرونا، مستقیماً از فرودگاه به قرنطینه فرستاده شدند. مقامات گفتند آزمایش‌های بیشتر نشان داده است که آنها به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا شده اند.

مقامات بریتانیا گفته‌اند که سویه جدید ویروس کرونا مسری‌تر است و ممکن است علت افزایش ناگهانی موارد کووید۱۹ بوده باشد. این امر موجب شده است که فرودگاه های سراسر جهان محدودیت‌های مسافرتی جدی‌تری را به اجرا گذارند.

مقامات ایالات متحده نیز روز پنجشنبه اعلام کردند مسافرانی که از بریتانیا به آمریکا سفر می کنند باید پیش از سفر نتیجه تست کوویدشان منفی شده باشد.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا این درخواست الزامی از روز دوشنبه به اجرا در خواهد آمد.

A man wears a face mask as he walks past a man begging for alms in the normally busy Oxford Street in central London, Tuesday,…
شیوع نوع مسری‌تر ویروس کرونا؛ دانشمندان درباره این ویروس جدید چه می‌گویند
از زمانی که بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفت گونه جدید ویروس کرونا راحت‌تر از ویروس کرونای کنونی پخش می‌شود، این کشور وارد دوره تازه‌ای از محدودیتهای رفت‌وآمدی شد و ده‌ها کشور نیز پروازهای بریتانیا را لغو کردند.

دولت اسرائیل نیز اعلام کرد که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، از روز یکشنبه به مدت دو هفته دستور جدید خانه‌ماندن را اعمال خواهد کرد.

پاپ فرانسیس، روز جمعه در پیام جشن کریسمس خود گفت که واکسن‌های کووید۱۹ باید در دسترس همه قرار گیرند و از رهبران سیاسی و تجاری دعوت کرد که در توزیع آنها «همکاری، و نه رقابت» را تشویق کنند.

کشورهای کره جنوبی، ژاپن، و اندونزی با موج سوم همه گیری کووید۱۹ روبرو هستند. این کشورها روز جمعه، ۵ آذر، بیشترین میزان افزایش روزانه این بیماری را ثبت کردند