وزیر خارجه فرانسه روز سه‌شنبه ۲۱ دی ماه گفت که ایران و قدرت‌های جهانی به‌رغم پیشرفت‌های اخیر در مذاکرات احیای برجام، هنوز فاصله زیادی تا دستیابی به توافق دارند.

گفت‌وگوهای غیرمستقیم ایران و ایالات متحده برای نجات دادن توافق هسته‌ای موسوم به برجام از روز دوشنبه ۱۳ دی در وین از سر گرفته شده است.

دیپلمات‌های غربی اعلام کرده‌اند که امیدوارند حداکثر تا ماه آینده به موفقیت دست یابند، اما هنوز اختلافات بر سر سخت‌ترین مسائل حل نشده باقی مانده است. ایران با هرگونه ضرب‌الاجل از طرف غرب مخالفت کرده است.

ژان ایو لودریان به پارلمان فرانسه گفت: «مذاکرات ادامه دارد. آنها به کندی پیش می‌روند، خیلی کند، و همین امر نیز شکافی را ایجاد می‌کند که شانس دستیابی به راه‌حلی به سود همه طرف‌ها را به خطر می‌اندازد.»

وزیر خارجه فرانسه افزود: «پیشرفت اندکی اواخر ماه دسامبر به دست آمد، اما هنوز تا پایان مذاکرات فاصله زیادی داریم.»

میخائیل اولیانوف

نماینده روسیه: همه قبول دارند پیشرفت‌هایی در مذاکرات برجام به دست آمده است

هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای که در واقع نخستین دور آنها در دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی محسوب می‌شود، پس از آن آغاز شد که ایران خواسته‌های بیشتری را به پیش‌نویس توافق اضافه کرد.

ایران در عین حال حاضر به مذاکره مستقیم با ایالات متحده نشده است، امری که بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه را وادار ساخته تا بین طرفین در رفت و آمد باشند و نظرات آنها را به اطلاع هم برسانند.

از توافق برجام که به معنای لغو تحریم‌ها علیه ایران در ازای محدود ساختن برنامه اتمی آن بود، چیز چندانی باقی نمانده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، حدود سه سال قبل این توافق را یکطرفه لغو کرد و تحریم‌های سنگینی را علیه ایران به اجرا گذاشت. ایران نیز در واکنش به آن گام به گام از تعهدات خود عدول کرد.