فرانسوا اولاند: نیازی به مشورت ترامپ نداریم

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه انتقاد گزنده دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا از سیاست مهاجرت آلمان را رد کرده است.
او گفت: “(اروپا) نیازی به مشورت دیگران ندارد که بگویند چکار باید بکند.”
آقای ترامپ در گفتگو با روزنامه بیلد آلمان، سیاست مهاجرتی آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور، را یک “اشتباه فاجعه بار” خوانده است.
خانم مرکل در پاسخ گفت که اتحادیه اروپا خود سیاست هایش را تعیین می کند و جان کری وزیر خارجه آمریکا هم از اظهارات آقای ترامپ انتقاد کرد.
او به سی ان ان گفت: “به نظر من صحیح نیست که رئیس جمهور منتخب آمریکا به شکلی کاملا مستقیم در سیاست داخلی سایر کشورها دخالت کند.”
او افزود که آقای ترامپ از روز جمعه که سوگند خواهد خورد مسئول روابط با سایر کشورها خواهد بود.
آقای ترامپ همچنین گفت که ناتو یک سازمان “کهنه” است، اظهار نظری که باعث نگرانی در میان رهبران ناتو شده است. به علاوه او شرکت های اتومبیل سازی آلمانی را تهدید به اعمال تعرفه های سنگین در صورت ایجاد خط تولید در مکزیک کرد.
او در مصاحبه با روزنامه های بریتانیایی و آلمانی گفت که اتحادیه اروپا “اساسا وسیله حملی برای آلمان شده است.”
او در مورد مساله مهاجرت گفت: “به نظر من پذیرفتن این همه مهاجر غیرقانونی یک اشتباه فاجعه‌بار بود، از هر کجایی که آمده بودند.”
خانم مرکل در پاسخ به این اظهارات گفت که اتحادیه اروپا باید خود مسئول سیاست هایش باشد: “ما اروپایی ها سرنوشت خود را در دست داریم.”
آقای اولاند در پاریس گفت که اتحادیه اروپا “آماده دنبال کردن برنامه همکاری با آمریکاست” اما این روابط بر “منافع و ارزش های” اروپا استوار خواهد بود.
او درحالی اظهار نظر می کرد که به جین هارتلی سفیر کنونی آمریکا که پست خود را ترک می کند نشان لژیون دونور اعطا می کرد.
آقای اولاند دوشنبه به جین هارتلی سفیر کنونی آمریکا که پست خود را ترک می کند نشان لژیون دونور اعطا کردحق
10
آقای اولاند دوشنبه به جین هارتلی سفیر کنونی آمریکا که پست خود را ترک می کند نشان لژیون دونور اعطا کرد
مانوئل وال نخست وزیر سابق در دولت آقای اولاند که او هم عضو حزب سوسیالیست است گفت که اظهارات آقای ترامپ “اعلام جنگ به اروپاست.”
آقای وال هم اکنون برای کسب نامزدی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری از هم حزبی هایش عقب است.
انتظار می رود که مارین لوپن رهبر جبهه ملی در دور اول انتخابات امسال به نتایج خوبی دست یابد. جبهه ملی تمایلات راست افراطی دارد.
آقای ترامپ مساله مهاجرت را به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مرتبط دانست و گفت این سیاست احتمالا از دلایل رای بریتانیایی ها به خروج بوده است.
او قول یک پیمان تجاری سریع میان آمریکا و بریتانیا را داد اما یک سخنگوی کمیسیون اروپایی تاکید کرد که بریتانیا تا سال ۲۰۱۹ – یعنی زمان ترک اتحادیه اروپا – اجازه گفتگوهای رسمی با آمریکا در زمینه مساله پیمان تجاری را نخواهد داشت.
سایر اظهارات آقای ترامپ :
آقای ترامپ گفت که مداخله نظامی روسیه در سوریه “چیز خیلی بدی” بوده که باعث “یک وضعیت وحشتناک انسانی” شده
او گفت افغانستان “در جهت بدی حرکت می کند” و همزمان گفت عملیات برای بازپس گیری موصل از داعش در عراق فاجعه بار از آب درآمده است.
او توافق اتمی ایران را “یکی از احمقانه ترین معاملاتی که دیده ام” توصیف کرد.
او حمله ۲۰۰۳ عراق به آمریکا را “سنگ انداختن به کندوی عسل” توصیف کرد.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.