مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، می‌گوید فرصت خریدن و وارد کردن شش میلیون دوز واکسن کرونا از طریق بخش خصوصی “از دست رفته است”.

او “تعویق” کارهای اداری وزارت بهداشت و “کم‌تجربگی” بخش خصوصی در وارد کردن واکسن کرونا را علت این امر دانست:

“مقداری به خاطر بوروکراسی حاکم بر وزارت بهداشت و مقداری هم شاید به این دلیل که برای اولین بار بود بخش خصوصی می‌خواست وارد موضوع واردات واکسن کرونا شود، دچار وقفه زمانی شدیم و متاسفانه به موقع نتوانستیم برای پروفرم‌های شش میلیون دوز واکسن، گشایش اعتبار کنیم”.

“سه بار پروفرم‌ها رفت و برگشت خورد و زمان را از دست دادیم و واکسن کرونا هم کالاهایی است که در انبار نمی‌ماند و بلافاصله با تقاضاهای دیگری که در جهان وجود دارد به فروش رفت و ما شش میلیون دوزی را که اعلام شده بود از دست دادیم و نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم”.

خبر واردات شش میلیون واکسن از طریق بخش خصوصی، اواخر فروردین ماه امسال اعلام شد. در آن زمان رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت شش میلیون دوز واکسن برای واکسیناسیون کارگران خریداری خواهد شد.

پیشتر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت ایران اعلام کرده بود “سه شرکت از بخش خصوصی” مجوز واردات واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

این مجوزها پس از آن صادر شد که دولت ایران در وارد کردن مقدار کافی واکسن کرونا موفق نبود و حسن روحانی، رییس جمهور، اعلام کرد بخش خصوصی می‌تواند با ارز نیمایی و مجوز و تایید وزارت بهداشت، واکسن کرونا وارد کند.

قرار بود بخش خصوصی پس از واردات واکسن آن را به دولت بفروشد تا واکسیناسیون عمومی سرعت بیشتری پیدا کند.‌

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرده بود که “هر واکسن مجاز از هر جا وارد کشور شود توسط وزارت بهداشت خریداری و در چارچوب برنامه واکسیناسیون ملی علیه کووید ۱۹ بصورت رایگان توزیع و تلقیح خواهد شد.”

ناکامی بخش خصوصی در وارد کردن شش میلیون دوز واکسن در حالی است که کمی بیش از دو میلیون نفر در ایران واکسن کرونا زده‌اند، که حدود سه و نیم درصد جمعیت بالای ۱۸ سال می‌شود.

به گفته وزارت بهداشت ایران، این کشور اوج موج چهارم همه‌گیری، وسیع‌ترین و شدیدترین موج کرونا، را پشت سر گذاشته است.

با این حال آمار ابتلا در ایران همچنان قابل توجه است و بنا بر آخرین اعلام، در شبانه‌روز گذشته، ۱۳ هزار و ۹۳۰ بیمار جدید شناسایی و ۲۱۰۲ نفر از آنها بستری شدند.

۳۱۰ نفر هم فوت کرده‌اند که شمار جان‌باختگان را به ۷۷ هزار و ۵۳۲ نفر می‌رساند.

بررسی بی‌بی‌سی فارسی و همچنین اظهارنظرهای رسمی و نیمه‌رسمی آمار واقعی را چند برابر نشان می‌دهند