فرمانده ارشد ایالات متحده در افغانستان روز دوشنبه ۲۱ تیرماه در مراسمی در کابل، پایتخت افغانستان، منصب خود را به مقامی دیگر واگذار کرد؛ اقدامی که به عنوان گامی دیگر در جهت نزدیک شدن آمریکا به پایان جنگ ۲۰ ساله خود در این کشور ارزیابی می‌شود.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که شورشیان طالبان همچنان در حال تصرف قلمرو بیشتری در سراسر خاک افغانستان هستند.

ژنرال اسکات میلر که از سال ۲۰۱۸ به عنوان فرمانده ارشد آمریکا در افغانستان خدمت می‌کرد، پست خود را به فرانک مک‌کنزی، ژنرال چهارستاره نیروی دریایی و رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سپرد.

بنابر این گزارش، ژنرال مک‌کنزی قرار است از مقر خود در شهر تَمپا در ایالت فلوریدا آمریکا مسئولیت حملات هوایی در دفاع از نیروهای دولت افغانستان را تحت شرایط خاص برعهده بگیرد.

شرایطی که ممکن است از چنین حملات هوایی استفاده شود مشخص نیست و همچنین اعلام نشده است که فرانک مک‌کنزی چه مدت هدایت این عملیات را در دست خواهد داشت.

واگذاری پست ژنرال اسکات میلر، در یکی از پایگاه‌های شدیداً محافظت‌شده در مرکز شهر کابل و در زمانی انجام شد که حملات طالبان در جبهه‌های مختلف ادامه دارد.

نیروهای دفاع ملی و امنیتی افغانستان که تأمین و پشتیبانی آن‌ها تاکنون بیشتر از سوی ایالات متحده و ناتو صورت گرفته است، در برخی از مناطق کشور مقاومت کرده‌اند اما به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نظر می‌رسد که اکثر آن‌ها جبهه‌های نبرد را رها کرده‌اند.