حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، از دولت بایدن خواسته است که سیاست «فشار حداکثری» را تکرار نکند.

او که روز دوشنبه، ۲۰ بهمن، در بندرعباس سخنرانی می‌کرد، ادعا کرد این سیاست «شکست‌ خورده» و گفت ایران از «تحریم و نتایج آن» عبور کرده است.

در روزهای گذشته مقام‌های دولت ایران نیز بارها از دولت بایدن خواسته‌اند که سیاست «فشار حداکثری» را کنار بگذارد و تحریم‌ها را لغو کند، ولی این نخستین بار است که فرمانده سپاه چنین درخواستی را خطاب به دولت بایدن مطرح می‌کند.

دولت ترامپ اردیبهشت سال ۹۷ پس از خروج از برجام، در راستای سیاست «فشار حداکثری»، اقدام به اعمال تحریم‌های گسترده علیه ایران کرد که منجر به کاهش شدید فروش نفت و آسیب‌های زیادی به اقتصاد ایران شد.

مقام‌های دولت بایدن می‌گویند سیاست‌های دولت ترامپ برای مهار ایران و کاهش خطر دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای موفق نبوده و از مقام‌های حکومت ایران خواسته‌اند که به اجرای تعهدات هسته‌‌ای خود در برجام برگردند تا تحریم‌ها را لغو کنند.

دولت ایران در مقابل اعلام کرده است که آمریکا باید پیش از بازگشت به برجام یا همزمان با بازگشت به برجام، اقدام به لغو تحریم‌ها کند و پس از آن ایران شروع به بازگشت به تعهدات خود می‌کند.

در همین راستا، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه ۱۹ بهمن تأکید کرد که در صورت لغو تحریم‌ها توسط آمریکا، ایران اقدام به «راستی‌آزمایی» می‌کند تا «ببینیم که درست تحریم‌ها لغو شده، آن‌وقت به تعهدات برجامی برمی‌گردیم».