فوتبال ایران: آرامش پرسپولیس در مشهد به هم می‌خورد؟

لیگ برتر فوتبال ایران امروز (پنج‌شنبه) راس ساعت ۲۰:۴۵ به وقت تهران آغاز خواهد شد. تقسیم مساوی تعداد بازی‌های هفته نخست در دو روز پنج‌شنبه و جمعه، شاید حساسیت‌های اولین بازی‌ها را به خوبی نشان می‌دهد.

میان هشت بازی نخست، چهار بازی ویژگی‌هایی خاص دارند.

پدیده – پرسپولیس (پنج‌شنبه؛ ساعت ۲۰:۴۵)
پرسپولیس در اولین قدم باید مقابل یک “خودی” قرار بگیرد. یحیی گل محمدی، سرمربی پدیده مشهد با سابقه بازی و سرمربیگری در پرسپولیس، متخصص ساختن تیم‌هایی با کیفیت بازی سطح عالی در لیگ برتر فوتبال ایران است.

گل محمدی هرچند در نتیجه‌گیری نهایی و ایستادن روی سکوهای قهرمانی همراه با پرسپولیس و ذوب آهن ناکام بود، اما تیم‌هایش تمامی شاخصه‌های فوتبال نوین را برخوردار بودند. او حالا در مشهد روی نیمکت تیمی نشسته است که با ثبات نیست. تغییر مربی در تیم‌های مشهدی طی سال‌های اخیر به عادت مدیرانی تبدیل شده که تاب ناکامی ندارند.

آن سوی پرسپولیس بیش از سه سال است که با آرامش زندگی می‌کند. برانکو ایوانکوویچ، برای هت‌تریک قهرمانی وارد لیگ خواهد شد و البته باید ۱۵ بازی را با مشکل بسته بودن پنجره نقل و سر کند. جدایی فرشاد احمدزاده، صادق محرمی و وحید امیری در کنار نخواستن محسن مسلمان، پرسپولیس را برای نیم فصل اول با مشکل ترکیب اولیه و بازیکنان ذخیره روبرو خواهد کرد.

با این وجود نمی‌توان آنها را مدعی جدی قهرمانی در لیگ برتر ندانست. به نظر می‌رسد پرسپولیس نخستین بازی خود در لیگ برتر را با ترکیبی از علیرضا بیرانوند درون دروازه، سیدجلال حسینی، شجاع خلیل زاده، محمد انصاری و حسین ماهینی در خط دفاعی، احمد نوراللهی، کمال کامیابی‌نیا، بشار رسن و سیامک نعمتی در خط میانی و علی علیپور و امیدعالیشاه در خط حمله آغاز کند. ترکیبی که چندان هم ناامید کننده به نظر نمی‌رسد.


امید نمازی، سر مربی ذوب آهن
نساجی – ذوب آهن (پنج‌شنبه؛ ساعت ۲۰:۴۵)
اینجا دو تازه وارد می‌بینیم. یکی نساجی است که پرشورترین هواداران مازندران را با خودش به لیگ برتر فوتبال ایران آورده و دیگری امید نمازی سرمربی تازه وارد ذوب آهن که مربیگری در تیم‌های پایه آمریکا را رها کرد و به لیگ ایران بازگشت.

این بازی را می‌توان هم از روی سکوهای پرشور تماشاگران قائمشهری دید و هم از زاویه نیمکت دو تیم. امید نمازی و جواد نکونام مربیان ذوب آهن و نساجی، هر دو در بازه‌های مختلف زمانی دستیاری کارلوس کی‌روش را در تیم ملی ایران تجربه کردند.

امید نمازی با خواست و میل خودش پیش از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل از تیم ملی جدا شد و مورد قهر سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران قرار گرفت. جواد نکونام اما در اردوی آماده‌سازی تیم ملی در امارات یکی از مربیان ایرانی بود که از سوی کی‌روش رانده شد، به ایران برگشت و برخلاف سایر اعضای کادر ایرانی، دیگر راهی به نیمکت تیم ملی نیافت.

جدال دو مربی که شاید زیبایی فوتبال را به نتیجه نهایی‌اش ارجح می‌دانند جذابیت ویژه بازی خاص روز پنج‌شنبه باشد.

استقلال – پیکان (جمعه؛ ساعت ۲۰:۴۵)
باور این‌که استقلال لیگ را بدون نیمی از تیمش در تناسب با اخرین بازی فصل قبل آغاز خواهد کرد برای وینفرد شفر سرمربی آلمانی استقلال ساده نیست. سیدحسین حسینی مصدوم است. امید ابراهیمی و امید نورافکن جدا شده‌اند. مجید حسینی در یک قدمی وداع قرار گرفته و روزبه چشمی هم فعلا نمی‌تواند برای استقلال به زمین برود. همه این‌ها کنار شوک آخرین لحظه مامه تیام که استقلال را ناگهان رها کرد و رفت.

استقلال باز هم برای مدعی قهرمانی بودن امیدوار است، حتی اگر شالوده تیمش را از دست داده باشد. شاید هفته‌های نخست، یک بردباری و صبر ویژه را باید از هواداران آبی تهران توقع داشت. تیمی که مدیریتش به واسطه دعاوی پیش از فصل و فشارهای اخیر استعفا داد شاید کار ساده‌ای برای خروج از این بحران فکری نداشته باشد.

هوادار استقلال اما می‌تواند چشم انتظار سورپرایزهای ویژه مربی آلمانی باشد. مردی که فصل قبل از تیم قعرنشین، مدعی قهرمانی، برنده دربی و البته قهرمان جام حذفی ساخت.


پیکان همچنان با مجید جلالی پیش می‌رود
پیکان همچنان با مجید جلالی پیش می‌رود. برخلاف سال‌هایی که آقای جلالی در فولاد خورستان مورد نقدهایی در مورد جوانگرایی نکردن قرار می‌گرفت، طی دو سال گذشته از پیکان یک کارخانه بازیکن‌سازی ساخته است. شاید این فصل هم باید منتظر چند استعداد و پدیده ویژه در تیم مجید جلالی بود.

تنها تغییر سرمربی پیکان در جوانگرایی‌ها نبوده؛ او در مراودات خود با داوران هم تغییر کرده است. در کنفرانس خبری پیش از بازی به کمیته داوران تذکر داده که “مراقب رفتارهای هیجانی مربیانی که کنار زمین شلوغ می‌کنند باشند” و همین طور از داوران خواسته “تحت تاثیر” رفتار مربیان قرار نگیرند.

استقلال و پیکان نخستین ضیافت ورزشگاه آزادی در لیگ هجدهم است.

نفت مسجد سلیمان – تراکتورسازی (جمعه؛ ساعت ۲۰:۴۵)

عبدالله ویسی به عنوان سرمربی نفت مسجد سلیمان روی نیمکت این تیم می‌نشیند
قهرمان فصل قبل لیگ یک و تازه واردی که بخشی از جنوب ایران را پرشور خواهد کرد میزبان تراکتورسازی تبریز است. نفت مسجد سلیمان را بهروز مکوندی به لیگ برتر رساند اما حالا عبدالله ویسی به عنوان سرمربی روی نیمکت این تیم می‌نشیند. اگر همان هویت فصل قبل را حفظ کرده باشند، می‌توانیم پرگل‌ترین بازی‌ها را در مسجدسلیمان دنبال کنیم.

مهمترین دغدغه این روزهای نفت، مشکل مالی بوده. داستانی که برای تیم‌های لیگ برتر ایران تازگی ندارد. اما آن سوی میدان تراکتورسازی با مدیر جدیدش تقریبا یک سفره رنگین برای خودش انداخته. از استخدام جان توشاک نامدار تا حضور ستاره‌هایی مانند آنتونی استوکس مهاجم سابق تیم ملی ایرلند یا آنسلمو گونزالس و ژائو ویلا بازیکنان پرتغالی همه و همه جزیی از هزینه‌های ویژه برای مدعی شدن دوباره تراکتورسازی بود.

شاید هفته‌های نخست اندکی زمان صرف شناختن این تیم و البته جا افتاده مربیان و بازیکنان در ذهن هم شود. اما در این که تراکتورسازی امسال می‌تواند یکی از شاخص‌ترین چهره‌های لیگ شود هم تردیدی نیست. بازگشت دوباره پرشورها به بالای جدول شاید یکی از زیبایی‌های ویژه لیگ باشد.

برنامه کامل هفته نخست رقابت‌های لیگ برتر
پنجشنبه ۴ مرداد
نساجی مازندران – ذوب آهن

پدیده – پرسپولیس

سایپا – سپیدرود رشت

فولاد – پارس جنوبی جم

جمعه ۵ مرداد
گسترش فولاد – استقلال خوزستان

سپاهان – صنعت نفت آبادان

نفت‌ مسجد سلیمان -تراکتورسازی

استقلال -پیکان

You may also like...