کمپانی فیسبوک روز چهارشنبه ۱۳ اسفند از حذف بیش از صد گروه و حساب کاربری وابسته به حکومت‌های ایران، روسیه، مراکش و تایلند خبر داد.

مدیر بخش امنیت سایبری فیسبوک دلیل حذف این شبکه‌های اطلاعاتی را «رفتار تزویرآمیز» و «سازمان‌دهی‌شده» کاربران این حساب‌ها خواند.

فیسبوک پیش از این در اواسط آبان امسال نیز اعلام کرده بود که شماری از حساب‌های کاربری جعلی حکومت ایران علیه اسرائیل را مسدود کرده است. به گفته مدیران فیسبوک، این شبکه اطلاعاتی وابسته به جمهوری اسلامی برای حمایت از اعتراضات مردمی علیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، راه‌اندازی شده بود.

فیسبوک، توئیتر و برخی دیگر از شبکه‌های اجتماعی تاکنون گزارش‌های متعددی از مسدود کردن حساب‌های کاربری جعلی سازمان‌دهی‌شده توسط جمهوری اسلامی علیه دیگر کشورها، از جمله اسرائیل، منتشر کرده‌اند.

در تازه‌ترین اقدام فیسبوک همچنین ۱۸۵ گروه و حساب کاربری وابسته به نیروهای نظامی در تایلند از این پلتفرم حذف شدند. شبکه اطلاعاتی وابسته به نظامیان تایلند شامل ۷۷ حساب کاربری، ۷۲ صفحه و ۱۸ گروه فعال در فیسبوک و همچنین ۱۸ حساب کاربری در اینستاگرام گزارش شده است.

بر همین اساس، حساب‌های وابسته به نیروهای نظامی در تایلند، کاربران استان‌های جنوبی این کشور را به عنوان مخاطب هدف خود در نظر گرفته بودند؛ جایی‌که درگیری و آشوب برای دهه‌ها در جریان بوده و گروه‌های شورشی جدایی‌طلب همچنان به مبارزات چریکی خود ادامه می‌دهند.

طی ۱۵ سال گذشته، در پی شورش‌ها در بخش مالایی‌زبان تایلند که عمدتا مناطق مسلمان‌نشین در جنوب این کشور را شامل می‌شود، حدود هفت هزار نفر کشته شده‌اند.