محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، می‌گوید وقتی آمریکا به توافق برجام پایبند نیست، ایران نیز «هیچ وظیفه‌ای» در این زمینه ندارد.

به گزارش روز پنج‌شنبه، ۹ بهمن، در خبرگزاری تسنیم، آقای قالیباف این موضوع را در بازدید از مجتمع هسته‌ای فردو در قم بیان کرده است.

اظهارات وی پس از آن بیان می‌شود که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه جدید آمریکا، در نخستین کنفرانس خبری خود گفت در صورتی که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای برجام عمل کند، ایالات متحده نیز به این توافق باز خواهد گشت.

به گفته وی، «ایران در چند بُعد از (توافق برجام) تعهداتش را انجام نمی‌دهد. در صورت تصمیم به بازگشت به تعهدات خودشان، این امر زمان‌بر خواهد بود، برای ما هم که بخواهیم ارزیابی کنیم که آنها به تعهدات‌شان عمل می‌کنند، زمان خواهد برد.»

این در حالی است که رئیس‌ مجلس شورای اسلامی، بدون اشاره به وزیر خارجه آمریکا، گفته است: «ما هیچ وظیفه‌ای نداریم که وقتی آن‌ها پایبند نیستند، ما باشیم. هر وقت آن‌ها به تعهدات‌شان عمل کردند یعنی رفع تمام تحریم‌ها و مشکلات بانکی و نفتی و تجاری ما برداشته شد، با گزارش به مجلس دوباره بر اساس مواد ۳۶ و ۳۷ به تعهدات خودمان می‌توانیم برگردیم.»

آقای قالیباف در عین حال روز پنج‌شنبه خبر داد: «در غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم که قرار بود سالانه ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شود، از جهت زمان‌بندی جلوتر هستیم و در عرض حدود یک ماه ۱۷ کیلوگرم اورانیوم غنی‌سازی شده است