قطع برق در ایران که دلایل متفاوتی برای آن ازجمله «فشار به شبکه بر اثر استخراج رمزارز» عنوان شده، اکنون به بروز مشکل در برگزاری امتحانات دانش‌آموزان و دانشجویان نیز منجر شده است. همزمان اورژانس تهران نیز از افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی مأموریت‌ها به دلیل قطعی برق در هفته گذشته خبر داده است.

همزمانی شروع فصل امتحانات مدارس با شروع قطعی برق برای دانش‌آموزانی مشکل ایجاد کرده که بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش و ستاد کرونا باید حضوری امتحان بدهند.

این امر همچنین دانش‌آموزانی را با مشکل مواجه کرده است که به‌صورت آنلاین در آزمون‌ها شرکت می‌کنند و قطع برق باعث قطع اینترنت آن‌ها نیز می‌شود.

بنابر گزارش خبرگزاری‌های ایرانی، عدم امکان تکثیر برگه‌های سؤالات امتحانات، خاموشی کولرها و پنکه‌ها و دستگاه‌های تهویه و کافی نبودن نور برخی فضاهای آموزشی هنگام قطع برق برخی از مواردی است که دانش‌آموزان با آن مواجه شده‌اند.

همزمان دانش‌آموزانِ در خانه نیز با مشکلاتی از این دست به‌اضافه قطع اینترنت بر اثر قطع برق روبه‌رو شده‌اند که بر اساس گزارش‌ها بر نتیجه امتحانات تأثیر منفی گذاشته است.

در گزارشی دیگر، اورژانس تهران نیز اعلام کرده است که «قطعی برق مأموریت‌های ما را ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داده است».

پیمان صابریان، رئیس اورژانس تهران، توضیح داده است که بزرگ‌ترین مشکل مربوط به بیمارانی می‌شود که در خانه بستری هستند و از دستگاه تنفس مصنوعی و اکسیژن‌ساز استفاده می‌کنند و هنگام قطع برق تجهیزات آن‌ها از کار می‌افتد و دست‌به‌دامن اورژانس می‌شوند.

دامنهٔ پیامدهای قطع برق به همین موارد محدود نمانده و منجر به تصمیم‌گیری برای تغییر اجباری ساعت کار در بازارهای برخی استان‌ها از جمله هرمزگان شده است.

در همین زمینه، استاندار هرمزگان اعلام کرده است که نیروگاه‌های این استان «به دلیل عمر بالا توانایی تولید قدرت اسمی برق را ندارند» و تعطیلی بازارها از ساعت ۱۳ تا ۱۸ که ساعات اوج مصرف برق بر اثر گرماست، به‌زودی اعمال می‌شود.

فریدون همتی، استاندار هرمزگان، در این باره افزوده است: «به‌دلیل محدودیت‌های بودجه‌ای در سال‌های قبل امکان نوسازی، بهسازی و ترمیم شبکه برق وجود نداشت و به همین علت در صورت اعمال فشار بالا به شبکه برق، احتمال خسارت به تجهیزات نیز وجود دارد.»