قهرمانی سنگین‌وزن بوکس جهان؛ نبرد شکست‌ناپذیران در ولز

دسامبر ۲۰۱۶ که اعلام شد آنتونی جاشوا با ولادیمیر کلیچکو مسابقه خواهد داد، دو ورزشکار جلوی عکاس‌ها ژست گرفتند و کنار چمن ومبلی با خبرنگاران مصاحبه کردند؛ نزدیک زمین فوتبال و کمی دورتر از تابلویی که رویش نوشته بود: "جایی که بازیکنان وارد می‌شوند و اسطوره‌ها خارج می‌شوند."

چهار ماه بعد جاشوا و کلیچکو در یکی از جذاب‌ترین مسابقات تاریخ بوکس حاضر شدند و تصویر خودشان را وارد کتاب این ورزش کردند. جاشوا با آن مبارزه راه اسطوره شدن را آغاز کرد، هرچند عوامل زیادی بود که مصاف این دو نفر را از یک مسابقه عادی به مبارزه‌ای برجسته در تاریخ بوکس تبدیل می‌کرد. برای مثال کلیچکو از ۲۹ باری که برای قهرمانی جهان به رینگ رفته بود ۲۵ مسابقه را برده بود و متوسط پیروزی با ناک‌اوت او ۷۷ درصد بود. سانی لیستون (همان بوکسوری که محمد علی در آن عکس معروف بالای سرش ایستاده) فقط در چهار مسابقه بر سر قهرمانی جهان به رینگ رفت و نیمی از آن‌ها را هم باخت و کماکان نامی معروف در بوکس جهان است. جاشوا شخصیت دارد، کاریزماتیک و مستعد است و مبارزه به مبارزه پیشرفت می‌کند. او اخیرا در مصاحبه‌ای گفت که احترام زیادی برای افرادی مانند راجر فدرر و فلوید می‌ودر قائل است؛ ورزشکارانی که این قابلیت را دارند تا در طول سالیان انگیزه‌هایشان را بازسازی کنند. اسطوره‌هایی که جاشوا تلاش خواهد کرد دست‌کم این ویژگی‌شان را تقلید کند.
جاشوا
آنتونی جاشوا که کمربند قهرمانی سازما‌ن‌های "دبلیو بی اِی" و "آی بی اف" را دارد، برای این که خودش را به پادشاه این رشته تبدیل کند باید قهرمانی دیگر سازمان‌های معتبر بوکس را هم به دست آورد. بسیاری از کارشناسان رقیب اصلی جاشوا را دیونتی وایلدر، دارنده کمربند قهرمانی سازمان "دبلیو بی سی" می‌دانند، اما پیش از یک "ابر مسابقه" مقابل او (احتمالا در لاس‌وگاس)، جاشوا باید شنبه شب (۳۱ مارس) در کاردیف ولز با جوزف پارکر، قهرمان سازمان "دبلیو بی او" مبارزه کند. جاشوا رکوردی فوق‌العاده در بوکس حرفه‌ای دارد و در هر ۲۰ مبارزه حرفه‌ای حریفان را ناک‌اوت کرده است. اما حریف او چگونه ورزشکاری است؟ پارکر ۲۸ ساله اهل نیوزیلند است اما اصالت ساموآیی (جزیره‌ای در اقیانوسیه) دارد. او قهرمان ملی ساموا است و مردم اخیرا در یک مراسم نیایش جمعی در ساموآ برای پیروزی او مقابل جاشوا دعا کردند. جوزف پارکر روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی گفت: "به نظر می‌رسد که جاشوا کمی عصبانی و مضطرب است. من جوان، تشنه موفقیت، روی فرم و قوی هستم. من بار دیگر سرعت خود را به دست آورده‌ام و آن را روز شنبه نشان خواهم داد." پارکر که در ۲۴ مبارزه قبلی شکست‌ناپذیر باقی مانده، در ابتدا با استقبال گرم ولزی‌ها روبرو شد. اما پس از این که با اشاره به پیروزی بسیار مهم تیم ملی راگبی کشورش مقابل ولز گفت: "می‌خواهم این رکورد را دست‌نخورده نگه دارم" از سوی تماشاگران "هو" شد. او که دست‌کم در ظاهر اعتماد به نفس بالایی دارد، قبل از این که جاشوا کنفرانس مطبوعاتی‌اش را شروع کند، خطاب به او گفت: "شنبه می‌بینمت، آماده جنگ باش." اما چالش اصلی پارکر این است که همین اعتماد به نفس را پس از آغاز مسابقه هم حفظ کند، در مبارزه‌ای که انتظار می‌رود پیش چشم ۸۰ هزار تماشاگر ورزشگاه پرینسیپالیتی ولز برگزار شود. جاشوا که تجربه مبارزه مقابل ۹۰ هزار تماشاگر ورزشگاه ومبلی در برابر کلیچکو را دارد، درباره فشار روانی چنین مسابقاتی می‌گوید: "مدتی طول کشید تا به این قضیه عادت کنم. این تجربه‌ای است که او تا به حال نداشته؛ تجربه‌ای ترسناک و دلهره‌آور."
جوزف پارکر
جاشوا پس از پیروزی ماه اکتبر مقابل کارلوس تکم تغییری ظریف و هوشمندانه در روند آماده‌سازی خود داده است. جاشوا حالا تمرینات تخصصی بوکس را صبح‌ها انجام می‌دهد و در ادامه روز مشغول دویدن یا تمرینات قدرتی می‌شود. به این ترتیب او زمانی که سرحال و قبراق است زیر نظر راب مک‌لارن تکنیک‌اش را ارتقا می‌دهد. از سوی دیگر پارکر هم پس از عمل جراحی اواخر سال ۲۰۱۷ روی هر دو دستش، تغییراتی در تمریناتش داده است. تغییراتی که به گفته مربیان پارکر موجب شده تا عملکرد او نسبت به مبارزه سپتامبر گذشته مقابل هوگی فیوری ۲۰ درصد بهتر شود. جاشوا می‌گوید: "او خطرناک است. او پادشاه جایی است که از آن آمده و به همان اندازه هم مغرور است. من معتقدم کسانی که برای مبارزه با من می‌آیند ۳۰ درصد بهتر می‌شوند. اگر سریع باشند مقابل من چابک می‌شوند و اگر ظرفیت مشت خوردنشان خوب باشد من مجبور خواهم شد سینک ظرفشویی به طرفشان پرتاب کنم. همه آن‌‌ها با بلندپروازی سراغ من می‌آیند. اما این چیزی است که باید با آن کنار بیایم. باید حواسم جمع باشد که چه زمانی بهترین ضربات را به حریف بزنم و مطمئن باشم که چگونه حریفی مقابلم می‌ایستد."

دسامبر ۲۰۱۶ که اعلام شد آنتونی جاشوا با ولادیمیر کلیچکو مسابقه خواهد داد، دو ورزشکار جلوی عکاس‌ها ژست گرفتند و کنار چمن ومبلی با خبرنگاران مصاحبه کردند؛ نزدیک زمین فوتبال و کمی دورتر از تابلویی که رویش نوشته بود: “جایی که بازیکنان وارد می‌شوند و اسطوره‌ها خارج می‌شوند.”

چهار ماه بعد جاشوا و کلیچکو در یکی از جذاب‌ترین مسابقات تاریخ بوکس حاضر شدند و تصویر خودشان را وارد کتاب این ورزش کردند. جاشوا با آن مبارزه راه اسطوره شدن را آغاز کرد، هرچند عوامل زیادی بود که مصاف این دو نفر را از یک مسابقه عادی به مبارزه‌ای برجسته در تاریخ بوکس تبدیل می‌کرد.

برای مثال کلیچکو از ۲۹ باری که برای قهرمانی جهان به رینگ رفته بود ۲۵ مسابقه را برده بود و متوسط پیروزی با ناک‌اوت او ۷۷ درصد بود. سانی لیستون (همان بوکسوری که محمد علی در آن عکس معروف بالای سرش ایستاده) فقط در چهار مسابقه بر سر قهرمانی جهان به رینگ رفت و نیمی از آن‌ها را هم باخت و کماکان نامی معروف در بوکس جهان است.

جاشوا شخصیت دارد، کاریزماتیک و مستعد است و مبارزه به مبارزه پیشرفت می‌کند. او اخیرا در مصاحبه‌ای گفت که احترام زیادی برای افرادی مانند راجر فدرر و فلوید می‌ودر قائل است؛ ورزشکارانی که این قابلیت را دارند تا در طول سالیان انگیزه‌هایشان را بازسازی کنند. اسطوره‌هایی که جاشوا تلاش خواهد کرد دست‌کم این ویژگی‌شان را تقلید کند.

جاشوا

آنتونی جاشوا که کمربند قهرمانی سازما‌ن‌های “دبلیو بی اِی” و “آی بی اف” را دارد، برای این که خودش را به پادشاه این رشته تبدیل کند باید قهرمانی دیگر سازمان‌های معتبر بوکس را هم به دست آورد. بسیاری از کارشناسان رقیب اصلی جاشوا را دیونتی وایلدر، دارنده کمربند قهرمانی سازمان “دبلیو بی سی” می‌دانند، اما پیش از یک “ابر مسابقه” مقابل او (احتمالا در لاس‌وگاس)، جاشوا باید شنبه شب (۳۱ مارس) در کاردیف ولز با جوزف پارکر، قهرمان سازمان “دبلیو بی او” مبارزه کند. جاشوا رکوردی فوق‌العاده در بوکس حرفه‌ای دارد و در هر ۲۰ مبارزه حرفه‌ای حریفان را ناک‌اوت کرده است. اما حریف او چگونه ورزشکاری است؟

پارکر ۲۸ ساله اهل نیوزیلند است اما اصالت ساموآیی (جزیره‌ای در اقیانوسیه) دارد. او قهرمان ملی ساموا است و مردم اخیرا در یک مراسم نیایش جمعی در ساموآ برای پیروزی او مقابل جاشوا دعا کردند.

جوزف پارکر روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی گفت: “به نظر می‌رسد که جاشوا کمی عصبانی و مضطرب است. من جوان، تشنه موفقیت، روی فرم و قوی هستم. من بار دیگر سرعت خود را به دست آورده‌ام و آن را روز شنبه نشان خواهم داد.”

پارکر که در ۲۴ مبارزه قبلی شکست‌ناپذیر باقی مانده، در ابتدا با استقبال گرم ولزی‌ها روبرو شد. اما پس از این که با اشاره به پیروزی بسیار مهم تیم ملی راگبی کشورش مقابل ولز گفت: “می‌خواهم این رکورد را دست‌نخورده نگه دارم” از سوی تماشاگران “هو” شد.

او که دست‌کم در ظاهر اعتماد به نفس بالایی دارد، قبل از این که جاشوا کنفرانس مطبوعاتی‌اش را شروع کند، خطاب به او گفت: “شنبه می‌بینمت، آماده جنگ باش.”

اما چالش اصلی پارکر این است که همین اعتماد به نفس را پس از آغاز مسابقه هم حفظ کند، در مبارزه‌ای که انتظار می‌رود پیش چشم ۸۰ هزار تماشاگر ورزشگاه پرینسیپالیتی ولز برگزار شود. جاشوا که تجربه مبارزه مقابل ۹۰ هزار تماشاگر ورزشگاه ومبلی در برابر کلیچکو را دارد، درباره فشار روانی چنین مسابقاتی می‌گوید: “مدتی طول کشید تا به این قضیه عادت کنم. این تجربه‌ای است که او تا به حال نداشته؛ تجربه‌ای ترسناک و دلهره‌آور.”

جوزف پارکر

جاشوا پس از پیروزی ماه اکتبر مقابل کارلوس تکم تغییری ظریف و هوشمندانه در روند آماده‌سازی خود داده است. جاشوا حالا تمرینات تخصصی بوکس را صبح‌ها انجام می‌دهد و در ادامه روز مشغول دویدن یا تمرینات قدرتی می‌شود. به این ترتیب او زمانی که سرحال و قبراق است زیر نظر راب مک‌لارن تکنیک‌اش را ارتقا می‌دهد.

از سوی دیگر پارکر هم پس از عمل جراحی اواخر سال ۲۰۱۷ روی هر دو دستش، تغییراتی در تمریناتش داده است. تغییراتی که به گفته مربیان پارکر موجب شده تا عملکرد او نسبت به مبارزه سپتامبر گذشته مقابل هوگی فیوری ۲۰ درصد بهتر شود.

جاشوا می‌گوید: “او خطرناک است. او پادشاه جایی است که از آن آمده و به همان اندازه هم مغرور است. من معتقدم کسانی که برای مبارزه با من می‌آیند ۳۰ درصد بهتر می‌شوند. اگر سریع باشند مقابل من چابک می‌شوند و اگر ظرفیت مشت خوردنشان خوب باشد من مجبور خواهم شد سینک ظرفشویی به طرفشان پرتاب کنم. همه آن‌‌ها با بلندپروازی سراغ من می‌آیند. اما این چیزی است که باید با آن کنار بیایم. باید حواسم جمع باشد که چه زمانی بهترین ضربات را به حریف بزنم و مطمئن باشم که چگونه حریفی مقابلم می‌ایستد.”

You may also like...