شماری از رسانه‌های ایران و منطقه روز چهارشنبه ۱۰ آذر، از وقوع درگیری مسلحانه بین قوای طالبان با نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در مرزهای شرقی کشور و «سقوط شماری از پاسگاه‌های مرزی ایران» خبر دادند.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، گزارش‌ درگیری‌ها را تایید کرده ولی خبر سقوط چند پاسگاه مرزی ایران را تکذیب کرده است.

یک منبع محلی در ولایت نیمروز افغانستان نیز خبر درگیری نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در نوار مرزی این ولایت را تایید کرد.

او به رادیو آزادی، بخش افغان رادیو اروپای آزاد، گفت که درگیری مرزی بعدازظهر چهارشنبه، زمانی آغاز شد که نیروهای ایرانی، پس از استقرار توپخانه، اقدام به حمله به طالبان کردند. این منبع توضیح بیشتری نداد.

در همین حال، بلال کریمی معاون سخنگوی دولت طالبان در گفت‌وگو با شبکه طلوع نیوز افغانستان، این درگیری را تایید کرد ولی هیچ جزئیاتی در این زمینه ارائه نداد.

طلوع نیوز در صفحه توئیتر خود نوشت: «او گفت که درگیری‌ها متوقف شده است و هیچ اطلاعاتی درباره علت بروز این حادثه ارائه نداد».

از سوی دیگر، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، درگیری مرزی را به «اختلاف مرزی بین مرزنشینان» تقلیل داد که به گفته او، «موجب تیراندازی در حوزه مرز سیستان شد» و «با هماهنگی مرزبانان دو طرف موضوع مدیریت و پایان یافته است».

رسانه‌ها و مقامات ایران در ساعات گذشته روایت‌های متناقضی در این زمینه بیان کرده است.

خبر درگیری‌ها را ابتدا رسانه‌های افغانستان و منطقه منتشر کردند و ساعاتی بعد چند سایت خبری ایران این گزارش‌ها را به نقل از این رسانه‌ها بازتاب دادند.