دو روز بعد از انتشار خبر «مرگ مشکوک» شاهین ناصری در زندان، قوه قضاییه ایران مرگ او را تایید کرده و در اطلاعیه‌ای اعلام کرده او به بهداری زندان مراجعه کرده و «بعد از ۴۵ دقیقه» درگذشته است.

از شاهین ناصری به عنوان شاهد شکنجه نوید افکاری یاد می‌شود که با وجود فشارهای امنیتی شهادت داده بود نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی «برای اعتراف اجباری به قتل، وحشیانه شکنجه شده است.»

روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان تهران در اطلاعیه از کلمه «فوت» استفاده و اعلام کرده علت فوت او در پزشکی قانونی در دست بررسی است و بعدا اعلام خواهد شد.

طبق این اطلاعیه، آقای ناصری به بهداری زندان مراجعه کرده بوده است. سازمان زندان‌ها بر اساس گزارش بهداری زندان نوشته «با توجه به شرایط اورژانسی بیمار، فورا در محل بهداری ندامتگاه، عملیات احیاء (ماساژ قلبی، تنفس مصنوعی و تزریق اپی نرفین و فیکس IV Line) به مدت ۴۵ دقیقه انجام می‌گیرد که علی رغم تلاش‌های فراوان کادر درمان، زندانی مورد اشاره فوت می‌کند.»

شاهین ناصری
 

چگونه اتفاق افتاد؟

سازمان حقوق بشر ایران که ابتدا در روز سه‌شنبه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری در زندان تهران بزرگ خبر داده بود، دیشب گزارش داد مقام‌های زندان با خانواده او تماس گرفته‌اند تا برای تحویل جسد به پزشکی قانونی مراجعه کنند.

زندان تهران بزرگ در کیلومتر پنجم جاده قدیم قم در استان تهران است.

فرهاد سلیمانپور، یکی دیگر از زندانیان این زندان در فایل صوتی که برای رسانه‌ها فرستاده، جزئیاتی را از وقایع داخل زندان تهران بزرگ شرح داده و ادعا کرده که دستگاه قضایی خواسته یکی از شاهدان شکنجه را از بین ببرد.

او درباره وقایع چند روز گذشته توضیح داده: «با دستور وزارت اطلاعات ایران ساعت شش و نیم عصر ۲۲ شهریورماه آقای ناصری به افسرنگهبانی احضار می‌شود و سپس به سلول انفرادی به نام ‘سوئیت ‘ برده می‌شود. …. ۱۰:۳۰ صبح ۳۰ شهریور ماه جسم بی‌جان آقای ناصری از سلول انفرادی به بهداری برده می‌شود و چون بهداری نمی‌توانست مرگ او را تشخیص دهد پیکر او به پزشکی قانونی منتقل شده است.»

پیشتر هم سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ به نقل از یک منبع مطلع نوشت: “شاهین ناصری نامه‌ای به مناسبت سالگرد اعدام نوید افکاری نوشته بود و قصد داشت این نامه را از پشت تلفن بخواند، ولی حفاظت این موضوع را فهمید و قبل از خواندن نامه او را به سلول انفرادی منتقل کرد.”

آقای سلیمانپور در فایل صوتی که فرستاده، می‌گوید شاهین ناصری نه تمایل به خودکشی داشت نه بیماری پیش‌زمینه‌ای داشت که مرگ او به این موارد نسبت داده شود.

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری در توییترش نوشته بود که آقای ناصری یک روز قبل از مرگ با او تماس گرفته و «درخواست کمک» داشته است.

واکنش‌ها چه بود؟

شمار زیادی از ایرانیان از جمله سام رجبی و سردار پاشایی، اعضای سابق تیم‌های ملی جودو و کشتی ایران به این خبر واکنش نشان داده‌اند. سام رجبی، شاهین ناصری را ادامه راه نوید افکاری و «جوانه‌زدن نوید» خوانده و سردار پاشایی هم پرسیده: «چگونه همه یکسال از آن شاهد شرافتمند غافل بودیم؟»

ابراهیم الله‌بخشی، فعال سیاسی و از دراویش گنابادی که به تازگی دوستش بهنام محجوبی را در داخل زندان از دست داده، در توییترش تصویر اعلامیه شاهین ناصری را منتشر کرده است.

پایان پست Twitter, 1

سازمان زندان‌های ایران بیانیه‌اش را با مجموعه اتهامات آقای ناصری در زندان و شرحی بر جرایم او آغاز کرده است اما در واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی او را بیشتر با عنوان «شاهد شکنجه نوید افکاری» می‌شناسند و زندانی‌ای که از حرف خود کوتاه نیامد.

روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان تهران، در اطلاعیه‌اش گفته شاهین ناصری «به دلیل ارتکاب جرایمی از قبیل کلاهبرداری، سرقت، جعل و استفاده از سند مجعول در حال سپری کردن دوران محکومیت خود بوده است.»

آقای ناصری، کارشناس رشته بازرگانی، گفته بود بارها تهدید شده درباره نوید افکاری چیزی نگوید و حتی یک بار در شیراز یکی از مقام‌های قضایی او را تهدید کرده اگر حرفی بزند «همسرش را فلان خواهد کرد.»

درباره اینکه شاهین ناصری که بود و چه شهادتی داده بود اینجا بیشتر بخوانید: شاهین ناصری که بود؟