سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز سه‌شنبه در دیدار با حسن روحانی گفت که مذاکرات درباره مسائل منطقه‌ای و نظامی باید «خارج از چارچوب برجام» و «با حضور کشورهای منطقه به صورت جداگانه» بررسی شود.

او موضع دولت روسیه درباره احیای برجام را «بازگشت بی قید و شرط و کامل آمریکا به برجام» دانسته و گفت درخواست این که تهران «در چارچوب برجام شرایط جدیدی را بپذیرد و یا فراتر از تعهدات خود در قالب برجام عمل کند» کاملا «غیر مفید است».

اشاره وزیر خارجه روسیه به موضع دولت آمریکا برمی‌گردد که بارها خواستار مذاکره برای رسیدن به یک توافق بلندمدت با ایران شده است که علاوه بر بحث هسته‌ای، موضوعاتی چون فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران را نیز در برگیرد.

حسن روحانی، رئيس‌ جمهور ایران نیز در این دیدار که روز سه‌شنبه، ۲۴ فروردین، در تهران انجام شد، با تکرار موضع ایران گفت که «تنها راه آمریکا برای بازگشت به برجام، لغو تحریم‌ها است».

او تاکید کرد که باید «فضا و روابط» به سال ۲۰۱۵ برگردد و «هر آن چه در آن زمان توافق شده پذیرفته شود».

وزیر خارجه روسیه پیش از دیدار با حسن روحانی نیز در یک نشست خبری با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران شرکت کرده و موضع روسیه را منطبق با موضع ایران دانسته بود.

او همچنین اعمال تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه برخی مقام‌های نظامی و امنیتی ایران را محکوم کرد و گفت این اقدامات «بدتر از جرم» است.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۳ فروردین اعلام کرد که شش فرمانده ارشد نظامی از جمله فرمانده کل سپاه پاسداران، دو مقام امنیتی و سه زندان ایران را به اتهام نقض حقوق بشر و سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.