تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه ایالت تگزاس همراه با ۱۵ سناتور دیگر این حزب یک لایحه برای تحریم آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب به کنگره ایالات متحده ارائه کرده‌اند.

در صورت تصویب این لایحه که روز گذشته به کنگره ارائه شد، رهبر و رئیس جمهور منتخب ایران تحت تحریم‌های حقوق‌بشری قرار می‌گیرند.

تد کروز در مورد این لایحه گفته است: “دولت جو بایدن برای برداشتن تحریم‌های ایران عجله کرده و در حال برداشتن اهرم‌های فشار آمریکا بر ایران است”.

به گفته آقای کروز، دولت بایدن “متعهد به لغو تحریم‌های وضع شده در زمان دونالد ترامپ علیه رهبر ایران” شده است.

این سناتور جمهوری‌خواه همچنین گفته است: “رئیسی، رئیس جمهور منتخب مسئول قتل‌عام ده‌ها هزار بیگناه است و به همراه رهبر ایران بایستی تحت تحریم‌های سختگیرانه آمریکا قرار بگیرند”.

آقای کروز گفته است که تحریم‌های پیشنهادی وی جلوی “فعالیت‌های بدخیم” جمهوری اسلامی را خواهد گرفت.

جان باروسو، سناتور جمهوری‌خواه ایالت وایومینگ هم گفته است که رهبر ایران و ابراهیم رئیسی “سوابق فجیع حقوق بشر” دارند و مسئول “اعدام هزاران زندانی سیاسی و دستگیری روزنامه‌نگاران، وکلا و شهروندان آمریکایی” هستند.

به گفته آقای باروسو “ایالات متحده به جای بررسی برداشتن تحریم‌ها علیه این ناقضان حقوق بشر، باید در برابر حکومت فاسد و خطرناک ایران موضع بگیرد” و “تحریم این دو نفر شروع خوبی برای این کار است”.

سناتور کوین کرمر هم گفته است: “طرح ما باعث می‌شود تا جو بایدن نتواند تحریم‌های این اعضای فاسد حکومت ایران را لغو کند”.

برخی دیگر از سناتورها و چهره‌های حزب جمهوری‌خواه آمریکا نیز از این لایحه دفاع کرده‌اند.

تام کاتن، جان باراسو، کوین کرمر، ران جانسون، تام تیلیس، راجر مارشال، لیندزی گراهام، ریک اسکات، مایک راوندز، مایک بران، بیل هگرتی، جان هاون، جان کورنین، سیندی هاید اسمیت، تاد یانگ و مارکو روبیو دیگر امضا کنندگان این لایحه هستند.

این لایحه در زمانی به کنگره آمریکا ارائه می‌شود که مذاکرات احیای برجام در وین، پایتخت اتریش پس از شش دور مذاکره هنوز منجر به توافقی نشده و احتمال این وجود دارد که ادامه مذاکرات به پس از روی کار آمدن دولت جدید ایران به ریاست ابراهیم رئیسی موکول شود.

دو روز پیش وزارت امور خارجه آمریکا کنگره این کشور را مطلع کرد که معافیت‌های تازه‌ای در مورد تحریم‌های ایران در نظر گرفته است.

بر اساس این معافیت، پرداخت پول‌های مسدود شده ایران در ژاپن و کره جنوبی فقط به منظور پرداخت به صادرکنندگان این دو کشور مجاز شناخته شده است.

این نامه که به امضای آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا رسیده، پرداخت به صادرکنندگانی را شامل می‌شود که قبلا اقلام غیرتحریمی به ایران ارسال کرده بودند؛ از این رو معافیت جدید به لحاظ قانونی با ماهیت تحریم‌های آمریکا در تضاد نیست.

یک روز پیش از آن هم ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که این کشور برای دور هفتم مذاکرات وین با هدف احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ضرب‌الاجل تعیین نمی‌کند، اما این تهران است که باید برای از سر گرفتن مذاکرات تصمیم بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: “ما برای این گفتگوها ضرب‌الاجل تعیین نمی کنیم، اما.. آگاهیم که گذشت زمان و پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، در دیدگاه ما در مورد بازگشت نهایی به برجام تاثیر خواهد داشت.”

ند پرایس تاکید کرد که مهلت تعیین شده برای مذاکرات وجود ندارد و آمریکا آماده است تا به دور هفتم گفتگوهای غیرمستقیم بازگردد.

روز گذشته، وزارت خارجه ایران در گزارشی از پیشرفت‌های مذاکرات وین و برخی جزئیات توافق خبر داده بود.