یک مقام طالبان می‌گوید در وقایع فرودگاه کابل از روز یکشنبه در مجموع ۱۲ نفر کشته شده‌اند.

این مقام طالبان که به شرط فاش نشدن هویتش با رویترز صحبت کرده گفته تیراندازی و ازدحام جمعیت باعث مرگ این افراد شده است.

او از افغان‌ها خواسته در صورتی که جواز سفر ندارند به خانه بروند و فرودگاه را رها کنند چرا که طالبان “نمی‌خواهند به کسی آسیبی برسانند”.

در روزهای اخیر هزاران نفر در فرودگاه کابل جمع شده‌اند تا بتوانند از کشور خارج شوند.

فرودگاه کابل تحت کنترل نیروهای آمریکایی است اما مسیرهای اطراف آن در اختیار طالبان است. شاهدان عینی می‌گویند نیروهای طالبان مانع از رسیدن مردم به فرودگاه می‌شوند، حتی اگر آنها جواز سفر داشته باشند.

 • چکیده تحولات

  • دسترسی افغانستان به دارایی‌هایش مسدود شد: صندوق بین المللی پول می‌گوید افغانستان دیگر به به منابع مالی‌اش در این سازمان دسترسی ندارد. دلیل این تصمیم شرایط مبهم حاکم بر وضعیت دولت افغانستان بعد از روی کار آمدن طالبان عنوان شد.
  • ادامه حضور سربازان آمریکایی تا تخلیه کامل: جو بایدن از تصمیم و عملکردش برای خروج از افغانستان دفاع کرده و گفته هرج و مرج در کابل اجتناب‌ناپذیر بود.آقای بایدن گفته نظامیان آمریکایی تا زمانی که کلیه شهروندان این کشور از افغانستان خارج نشده اند در پایتخت این کشور خواهند ماند.
  • مجوز به پروازهای غیرنظامی: اداره هوانوردی فدرال آمریکا به هواپیماها و خلبانان غیرنظامی آمریکایی اجازه داده که برای کمک به خارج کردن افراد در آسمان افغانستان پرواز کنند.
  • تیراندازی به مترجم افغان بیرون فرودگاه کابل: یک مترجم افغان سه شنبه شب هنگام تلاش برای رسیدن به فرودگاه کابل هدف تیراندازی قرار گرفته است. طالبان مسیرهای منتهی به فرودگاه کابل را کنترل می کنند و فقط اجازه عبور شهروندان خارجی را می دهند.
  • آمادگی سه کشور بالکان برای پذیرش پناهجویان افغان: آلبانی، جمهوری کوزوو و مقدونیه شمالی برای اسکان موقت گروهی از افغان هایی که از بیم طالبان قصد فرار از کشور خود را دارند اعلام آمادگی کرده اند.