وزارت خارجه آمریکا هشدار تازه‌ای صادر کرده و از شهروندان آمریکایی در کابل و خانواده‌های آنها می‌خواهد تا “هر چه سریعتر” به فرودگاه کابل بروند.

به گزارش شبکه خبری سی‌بی‌اس، شریک بی‌بی‌سی در آمریکا در این هشدار گفته شده که “دولت ایالات متحده نمی‌تواند به عبور امن به فرودگاه اطمینان بدهد.”

 • وقتی خبر تسخیر کابل توسط طالبان در شبکه‌های خبری پاکستان منتشر شد، واکنش‌ها متفاوت بود.

  اکثر آنها – از جمله برخی از سیاستمداران پاکستانی و اکثریت احزاب مذهبی – نمی‌توانند خوشحالی خود را از اینکه آمریکا “شکست خورده” پنهان کنند.

  بسیاری از آنها به ویدیو رئیس پیشین سازمان استخبارات نظامی پاکستان-موسوم به آی‌اس‌آی- استناد می‌کنند که خروج آمریکا را “برنامه خودش” گفته بود.

  در کلیپ ویدیویی که در ماه مه ۲۰۱۴ نشر شد، حمید گل، معروف به “پدر طالبان” می‌گوید “وقتی تاریخ نوشته شود، گفته می‌شود که آی‌اس‌آی به کمک آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی را در افغانستان شکست داد.

  اما این‌هم اضافه می‌شود که ای‌آس‌آی آمریکا را (در افغانستان) به کمک آمریکا شکست داد.”

  اما همه از تحولاتی که در آنسوی مرزهای پاکستان می‌گذرد ابراز خوشحالی نمی‌کنند -و هشدارها شروع شده درباره کسانی که امیدوارند سرشته را از دور بکشند.

  مدتهاست که پاکستان متهم به ایفای نقش متناقض در افغانستان است. این کشور قبلا توسط آمریکا، هند و از همه مهمتر توسط خود سیاستمداران و فعالان پاکستانی متهم شده که از افغانستان به عنوان “حیاط خلوت” برای پناهگاه امن مورد استفاده شبه‌نظامیان علیه هند استفاده می‌کند.

  شری رحمان، سناتور پاکستانی در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که اشتباه است که پاکستان بار دیگر افغانستان را “حیاط خلوت استراتژیک” خود تلقی کند.

  در همین حال، افراسیاب ختک، رئیس سابق کمیته سنای پاکستان در حقوق بشر، به دلیل انتقادات صریح از اشتباهات قبلی پاکستان مورد انتقاد دولت قرار گرفته است.

  او گفت: “اساساً [طالبان] با مفهوم دولت مدرن مخالف هستند.” متأسفانه، آنها از خارج حمایت شده اند. و کسانی که از آنها حمایت می‌کنند بهای سنگینی پرداخت خواهند کرد همان طور ی که در گذشته پرداختند.”

  .
  Image caption: ژنرال حمید گل که در سال ۲۰۱۵ درگذشت، معروف به “پدرطالبان” بود.
  افغانستان

  جورج بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در گفتگو با شبکه خبری ای بی سی نیوز گفت: ما نیرویی نظامی با حدود ۳۰۰ هزار نفر را در افغانستان آموزش داده و تجهیز کردیم.”

  این رقم از سوی بسیاری از کارشناسان به چالش کشیده شده و آن را یک برآورد قابل توجه دانسته اند.

  نهاد نظارتی آمریکا که اوضاع در افغانستان را بررسی می کند، پایه و اساس این ارقام را برای رئیس جمهور فراهم کرده است. اما استفاده از این آمار و ارقام در خارج از متن، گمراه کننده است.

  بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در آوریل سال جاری میلادی (۲۰۲۱)، آمار کلی نیروهای امنیتی افغانستان را ۳۰۰۶۹۹ نفر اعلام کرد.

  با این حال این رقم ترکیبی از پرسنل ارتش، نیروی هوایی (۱۸۲۰۷۱)، نیروی پلیس (۱۱۸۶۲۸) را هم شامل می شود.

  گزارش “سیگار” همچنین اشاره می کند که این ارقام پرسنل امنیتی را هم دربرمی گیرد.

  به گفته وی این بدان معناست که “بیش از ۳۰۰ میلیون دلار در سال برای پرداخت حقوق به پرسنلی که در نیروهای امنیتی افغانستان حضور نداشتند، هزینه شده است.”

  در تحقیقی که اخیرا نیوزنایت بی بی سی انجام داده، گفته شده که شمار نیروهای ارتش احتمالا تا ۵۰ هزار نفر باشد که حتی از برآورد “سیگار” هم کمتر است.

  وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، اعلام کرد که بیش از ۵۲۰۰ نیروی آمریکایی در کابل حضور دارند.

  از ۱۴ اوت تاکنون حدود ۷۰۰۰ نفر توسط ارتش آمریکا از افغانستان خارج شدند.

  جان کربی، سخنگوی پنتاگون در مورد ۳۱ ماه اوت، آخرین مهلت تعیین شده برای خروج نیروهای آمریکایی گفت: “هیچ تصمیمی برای تغییر مهلت تعیین شده، گرفته نشده است و تمرکز بر این است که تا هر کاری که می توانیم انجام دهیم تا جایی که ممکن است افراد بیشتری را تا این زمان به بیرون منتقل کنیم.”

  ون برندیت، سفیر اتحادیه اروپا در کابل در توییتی از متقاضیان خروج از کشور خواسته که به اعلانها توجه کنند، از دروازه‌های ورودی فاصله بگیرند، و پیش از وقت به میدان هوایی کابل نیانید و به آنهایی که برنامه پرواز اجازه بدهید.

  وضعیت در فرودگاه کابل همچنان بحرانی است. تصویرهای ماهواره‌ای صبح امروز ۲۸ مرداد/اسد که به دست بی‌بی‌سی رسیده ترافیک سنگینی را در اطراف فرودگاه نشان می‌دهد.

  عکس‌ها و ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که در آنها اعضای طالبان را نشان می‌دهد که با حضور در محافل عزاداری محرم شیعیان افغانستان قول تامین امنیت مراسم‌ها را داده اند. مراسم‌های محرم امسال در حالی برگزار شده که طالبان بر افغانستان مسلط است. این نگرانی وجود داشت که این مراسم با مانعی مرجه شود. تاکنون حادثه جدی در اینباره گزارش نشده است.

  هادی سحر، خبرنگار در کابل در توییتر نوشته که در اولین عاشورا در زمانی که طالبان نیز در کابل حضور دارند، برخلاف سال‌های گذشته، بدون تدابیر خاص امنیتی برگزار شده و از نیروهای امنیتی و مردمی برای تامین امنیت خبری نیست.

  علیزاده مالستانی، روحانی ساکن ولسوالی مالستان غزنی نیز در فیسبوکش گزارشی از محرم امسال در غزنی نوشته که طالبان آمدن و “گفتند مراسم عاشورا را به هر شکل و در هر جا برگزار می کنید، امنیت شما را تامین می کنیم.”

  .

  روسیه آماده است پروازهای مسافری این کشور را در اختیار شهروندان افغانستان را که عازم کشورهای دیگر می‌روند، بگذارد.

  خبرگزاری رویترز از مسکو گزارش داده که ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در کنفرانس خبری امروز گفت: “ما آماده ارائه خدمات هوانوردی غیرنظامی روسیه برای ارائه پروازها برای هر تعداد از شهروندان افغان، از جمله زنان و کودکان به کشورهای خارجی هستیم که به دریافت و اقامت آنها علاقه نشان بدهند.”

  او در مورد اینکه روسیه نیز پناهجویان از افغانستان را می‌پذیرند یا نه، صحبتی نکرد.

  تصویری قدیمی از بودای بامیان
  Image caption: تصویری قدیمی از بودای بامیان

  یونسکو، سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل، چند روز پس از سلطه طالبان بر افغانستان، خواستار حفاظت از میراث فرهنگی و تضمین محیطی امن برای هنرمندان این کشور شده است.

  افغانستان محل دو میراث جهانی یونسکو است. از جمله دره بامیان، جایی که طالبان قبل از دست دادن قدرت در سال ۲۰۰۱، دو مجسمه غول پیکر بودا را منفجر کرد.

  یونسکو در بیانیه ای گفته است: “در میان رویدادهای سریع در حال وقوع، ۲۰ سال پس از تخریب عمدی بوداهای بامیان، دبیر کل یونسکو خواستار حفظ میراث فرهنگی افغانستان شده است.”

  یونسکو گفته که میراث و اماکن فرهنگی متنوع افغانستان بخشی جدایی ناپذیر از تاریخ و هویت افغانستان است و برای کل بشریت اهمیت دارد.

  یونسکو همچنین گفته: “برای آینده افغانستان حفظ و حراست از این آثار تاریخی امری ضروری است.”

  یک مقام طالبان به خبرگزاری رویترز گفته که طالبان در حمایت از نیروهای خارجی برای خروج اتباع خود از فرودگاه کابل “به قول خود پایبند هستند”.

  او می‌گوید: “ما در حال تسهیل عبور امن برای خروج نه تنها برای خارجی‌ها، بلکه برای افغان‌ها هستیم.”

  این مقام گفت: “ما از هرگونه درگیری خشونت آمیز و لفظی در فرودگاه بین افغان‌ها ، خارجی‌ها و اعضای طالبان جلوگیری می‌کنیم.”

  با این حال، گزارش‌هایی رسیده از اینکه طالبان به مردم اجازه رسیدن به فرودگاه کابل را نداده اند، حتی به آنهایی که ویزای سفر داشتند.

  در همین حال، یک سند محرم سازمان ملل که بی‌بی‌سی نیز رویت کرده، آمده که طالبان جستجوی افغان‌های همکار نیروهای بین المللی را افزایش داده است.

  بایدن

  جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفته است که تاریخ ۳۱ اوت برای خروج نیروهای این کشور بستگی به این دارد که “در چه جایی قرار داریم و این که آیا آمریکا می تواند شمار افرادی را که قصد خارج کردن از افغانستان را دارد، افزایش دهد یا نه.”

  آقای بایدن در مصاحبه ای اختصاصی با شبکه خبری ای بی سی گفت اگر بتوان تعداد آمریکایی هایی را که باید افغانستان را ترک کنند به روزی ۵ یا ۷ هزار افزایش داد در این صورت “همه آن ها خارج خواهند شد.”

  بایدن در پاسخ به این سوال که آیا این تعهد برای متحدان افغان هم وجود دارد، گفت: “تعهد براین است که همه از افغانستان خارج شوند در واقع ما می توانیم خارج شویم و هر کسی که باید خارج شود.”

  “هدف این است. این همان چیزی است که اکنون در پیش رو داریم. این راهی است که درآن قرار داریم و فکر می کنم به آن جا خواهیم رسید.”

  ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان که در کابل به سر می‌برد در توییتی نوشته که طالبان با تمام کشورها خواهان روابط بهتر دیپلماتیک و تجاری است.

  آقای مجاهد می‌گوید: “ما در مورد تجارت نکردن با هیچ کشور سخنی نگفته ایم. شائعاتی که در این مورد پخش گردیده، حقیقت ندارد و ما ان را رد می نمائیم.”

  .

  سر لوری برستو، سفیر بریتانیا در کابل برای کمک به تخلیه بریتانیایی‌ها از کابل شخصاً به درخواست های روادید در فرودگاه رسیدگی می‌کند.

  او به خاطر تعویق انداختن خروج خودش از افغانستان مورد تحسین قرار گرفته است، افرادی از جمله سر کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر بریتانیا، از او به خاطر ماندن در کابل تشکر کرده اند.

  سر لوری، که از ماه ژوئن در این سمت در افغانستان کارش را آغاز کرده، روز چهارشنبه گفت که تیمش “روزها نه هفته‌ها” فرصت دارند تا شهروندان بریتانیایی و افغان‌هایی که با نیروهای این کشور کار می‌کردند را به محل امن انتقال دهند.

  در حالی که چندین کشور پیش از این دیپلمات‌هایشان را تخلیه کرده اند، آقای بریستو همراه با سفیران فرانسه و آمریکا از فرودگاه کابل به کارشان ادامه داده اند.

  افغانستان

  در یک مدرک سازمان ملل آمده است که طالبان جستجوها برای پیدا کردن کسانی که با نیروهای ناتو و آمریکا همکاری کرده اند را افزایش می دهد.

  این مدرک محرمانه توسط مرکز نروژی تحلیل و بررسی وضعیت جهانی تهیه شده که اطلاعاتی محرمانه را در اختیار سازمان ملل قرار می دهد.

  در این مدرک که به رویت بی بی سی رسیده، آمده: “طالبان به دنبال دستگیری و یا تهدید به دستگیری و کشتن اعضای خانواده این افراد است، مگر آن که این افراد خود را به طالبان تسلیم کنند.”

  همچنین گفت شده : “طالبان قبل از تصرف شهرهای بزرگ، شناسایی این افراد را انجام داده است.”

  براساس این سند، طالبان در حال استخدام شبکه های اطلاع رسانی جدید برای همکاری با حکومت جدید هستند.