اوگاندا قرار است ۲۰۰۰ پناهجوی افغان را که پس از به قدرت رسیدن شبه‌نظامیان طالبان از افغانستان گریخته‌اند، به عنوان پناهجو بپذیرد.

استر آنیاکون ، وزیر پناهندگان به بی بی سی گفت که این توافق پس از درخواست دولت آمریکا به تصویب رسید.

قرار بود اولین گروه ۵۰۰ نفری از پناهجویان روز سه شنبه به این کشور بیایند، اما مقامات اکنون می‌گویند که بحث در مورد ترتیبات هنوز ادامه دارد.

اوگاندا سابقه طولانی در استقبال از پناهندگان دارد – و در حال حاضر حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند.

این کشور شرق آفریقا بیشترین تعداد پناهجویان در میان کشورهای آفریقایی را دارد. قرار است این مهاجران تازه وارد پیش از اعزام به مرکز مورد نظر، تست کرونا بدهند و این هزینه‌ها را آمریکا می‌پردازد.

سرتیپ پاسدار محمدرضا نقدی معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران با اشاره به تحولات و رخدادهای اخیر افغانستان و‌بدون نام بردن از گروه طالبان از تسلط آنها براین کشور استقبال کرده است.

سرتیپ نقدی گفته است: این اتفاق‌ها و شکست و فرار آمریکا چندان نیازمند تجزیه و تحلیل پیچیده‌ای نیست، زیرا در گذشته نیز شاهد شکست امپراتوری بریتانیا و شوروی در افغانستان بودیم که سرآغازی برای فروپاشی این دو قدرت بود.

آقای نقدی درباره مسلط شدن طالبان بر افغانستان گفته است: این رخداد مهم، درس بزرگی برای همه مردم دنیاست که ببینند چطور مردم یکی از فقیرترین کشورهای دنیا با ثروتمندترین کشور دنیا با آن همه ساز و برگ و نظامی درگیر شدند و سرانجام این درگیری به شکست کشور ثروتمند و مستکبر منجر شد.

معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران گفته است: اگر ملت‌های مظلوم از مواجهه با مستکبرین نترسند، می‌توانند با دست خالی بر دشمن غلبه و اخراج آن‌ها از سرزمینشان را رقم زنند.

با تطبیق افغانستان با واقعیت جدید سیاسی این کشور، اکنون در کابل نشانه‌هایی به چشم می‌خورد که با احتیاط ‌می‌توان گفت زندگی از سر گرفته شده است.

هنگامی که طالبان شهر را تصرف کردند و شبه نظامیان روز یکشنبه به آنجا حمله کردند، گزارش‌های متعددی مبنی بر تبدیل شدن کابل به شهر ارواح وجود داشت، شهری با مغازه‌های بسته و خیابان‌های خالی از سکنه.

اما از دیروز تعداد بیشتری در حال خروج هستند. صبح امروز، یکی از روزنامه‌نگاران الجزیره در توئیتی نوشت که برخی مغازه‌ها و رستوران‌ها دوباره باز می‌شوند هرچند زنان به وضوح کمتر در خیابان پدیدار شده‌اند.

در ۲۰ سال گذشته، زندگی برای بسیاری از مردم در افغانستان به طور پیوسته بهتر شده است، به ویژه زنان که شاهد بزرگترین تغییرات بودند.

سقوط رژیم طالبان باعث تغییر و پیشرفت قابل توجهی در زمینه حقوق و تحصیلات زنان شد.

در سال ۱۹۹۹، هیچ دختری در مدارس متوسطه ثبت نام نکرده بود و فقط ۹ هزار نفر در مدارس ابتدایی تحصیل کرده بودند.

در حال حاضر سه و نیم میلیون دختر به مدرسه می‌روند و حدود یک سوم دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و خصوصی را زنان تشکیل می‌دهند.

زنان همچنین در زندگی عمومی مشارکت داشته‌اند، دارای مقام سیاسی بوده‌اند و فرصت‌های تجاری را دنبال کرده‌‍اند.

فرودگاه کابل

دولت آمریکا می گوید درحال تحقیق درباره بقایای جسدی است که در حفره محل بسته شدن چرخ های یک هواپیمای ترابری نظامی این کشور پیدا شد.

دو روز پیش تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی افرادی را در فرودگاه کابل نشان می داد که عاجزانه برای ترک کشور به سوی یک هواپیمای سی-۱۷ می دوند و از کنار آن آویزان می شوند.

گفته می شود حداقل دو نفر با سقوط از هواپیما بعد از آنکه بر فراز کابل ارتفاع گرفته بود کشته شدند.

نیروی هوایی آمریکا در بیانیه ای گفت که یکی از هواپیماهایش روز دوشنبه در فرودگاه کابل به زمین نشست و صدها غیرنظامی افغان آن را دوره کردند.

در این بیانیه آمده است: “با توجه به اوضاع وخیم امنیتی که هر لحظه بدتر می شد، خدمه سی-۱۷ تصمیم گرفتند در اسرع وقت فرودگاه را ترک کنند.”

این هواپیما بعدا با تغییر مسیر به پایگاهی در قطر رفت.

نیروی هوایی آمریکا گفت: “هواپیما درحال حاضر زمین گیر است تا جمع آوری بقایای انسانی کامل شود و هواپیما پیش از بازگشت به وضعیت پرواز مورد بازرسی قرار گیرد.