محمود خوشنام

محمود خوشنام، پژوهشگر و کارشناس موسیقی ایرانی، در ۸۵ سالگی درگذشت.

آقای خوشنام قبل از انقلاب سردبیر ماهنامه رودکی در دهه پنجاه خورشیدی بود، از نشریات تأثیرگذار در زمینه موسیقی و هنر و ادبیات بود.

وی پیش از آن نیز سردبیر مجله موسیقی بود و صدها مقاله تحقیقی در زمینه‌موسیقی ایرانی و کلاسیک به چاپ رسانده‌ است.

او بعد از انقلاب و همچون بسیاری از اهالی هنر و به‌ ویژه موسیقی از ایران خارج و ساکن بن آلمان ش

وزارت ورزش ایران با انتشار بیانیه‌ای گفت: “توصیه می‌نماییم با توجه به این نوع تصمیم‌گیری‌های ناعادلانه از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا برخی افراد و عناصر به جای سوء استفاده سیاسی از اقدامی که علیه منافع ایران صورت گرفته که بخشی از پازل فشارهای حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران است، با درک صحیح از این اتفاقات در عوض انتقاد از مقامات ورزش ایران، این فشارها را به طرف خارجی بیاورند و از ظرفیت‌های خود برای دفاع از حقوق ایران استفاده کنند.”

پیش‌تر رئیس فدراسیون فوتبال ایران دلیل گرفته شدن میزبانی رقابت‌های مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا را “اهمال‌کاری” مقام‌های قبلی فدراسیون اعلام کرده بود.

Social embed from twitter

سازمان هواپیمایی ایران اعلام کرد که کلیه پروازهای شرکت های هواپیمایی داخلی و عراقی از مبدا عراق از امروز( ۲۴ اسفند) به تعلیق در می آید.

براساس اطلاعیه سازمان هواپیمایی با توجه به شیوع نوع جدید ویروس انگلیسی کرونا و بخاطر رعایت اقدامات احتیاطی و حفظ سلامت شهروندان این تصمیم گرفت شده است.

در روزهای اخیر اکثر شهرهای خوزستان به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در وضعیت قرمز قرار گرفته اند و مقامات نسبت به موج چهارم کرونا هشدار داده اند.

هواپیمایی کشوری
میانمار

میانمار یکی از مرگبارترین روزها از زمان اعتراضات علیه کودتای نظامی در این کشور را شاهد بود. گفته شده که دست کم ۱۴ نفر در شهر یانگون توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.

برخی گزارش ها از کشته شدن تعداد بیشتری خبر می دهد.

ده کارخانه چینی در این کشور هدف حمله معترضان قرار گرفته و چین گفته که شماری از کارکنان مجروح شده اند.

معترضان معتقدند که چین یکی از حامیان دولت نظامی میانمار است.

ارتش در دو منطقه از شهر رانگون حکومت نظامی اعلام کرده است.

آمار روزانه دولت بریتانیا از مرگ ۵۲ نفر دیگر در اثر ابتلا به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته خبر می دهد. به این ترتیب تعداد کل درگذشتگان تاکنون در این کشور به ۱۲۵ هزار و ۵۱۶ نفر رسیده است.

شمار مبتلایان جدید هم در شبانه روز گذشته ۴۶۱۸ نفر اعلام شده است.

براساس این گزارش تاکنون ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۲۱۱ نفر اولین دوز و یک میلیون ۵۸۴ هزار و ۹۰۹ نفر دومین دوز واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

بهروز فراهانی، تحلیلگر مسائل کارگری از موافقت نمایندگان کارگران در شورای عالی کار با رقم حداقل دستمزد انتقاد کرده و گفته افرادی که در این شورا پای تصمیم‌گیری برای تعیین حداقل دستمزد را امضا کرده‌اند، کارگر واقعی نیستند و برای دولت کار می‌کنند.

شورای عالی کار در ایران حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ را دیشب تصویب کرد. بر اساس تصمیم اعضای این شورا حقوق پایه کارگران دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان تعیین شده که نسبت به پارسال ۷۴۶ هزارتومان بیشتر است.سال گذشته نمایندگان کارگران با شورای عالی کار به توافق نرسیدند و برای اولین بار این شورا بدون توافق رقم دستمزد را اعلام کرد.

Social embed from twitter

شماری از فعالان صنفی و مدنی در واکنش به تعیین دستمزد پایه دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومانی کارگران نوشته‌اند که این دستمزد کفاف زندگی کارگران را نخواهد داد. شب گذشته شورای عالی کار حقوق پایه کارگران را تصویب کرد که بر اساس آن با مزایای مسکن و خوار و بار و …. دستمزد کارگر متاهل با دست‌کم یک فرزند کمی بیش از چهار میلیون تومان خواهد بود.

لیلا حسین‌زاده، فعال دانشجویی صنفی نوشته که با توجه به قراردادهای موقت کارگران دستمزدشان کمتر از چهار میلیون خواهد بود در حالی که خط فقر دوازده میلیون تومان است.مریم وحیدیان، خبرنگار کارگری هم با منتشر کردن آگهی چند خانه در مرکز و جنوب تهران نوشته که کرایه ماهانه سه تا چهار میلیون تومان با پول پیش است.