در حالی که قرار بود نخست وزیر اسرائیل در اولین سفر رسمی خود به امارات متحده عربی، روز پنج‌شنبه، ۲۱ اسفند، در دیداری چند ساعته در ابوظبی با ولیعهد امارات گفت‌وگو کند، دولت اردن با ندادن اجازه عبور به هواپیمای نخست وزیر اسرائیل، عملا باعث لغو این سفر شد.

بر اساس گزارش‌های طیف گسترده‌ای از رسانه‌های اسرائیل، پادشاهی اردن از «بی‌احترامی» اسرائیل در قبال ولیعهد اردن که قرار بود روز چهارشنبه به زیارت مسجدالاقصی در شرق بیت‌المقدس برود، خشمگین است و در یک اقدام تلافی‌جویانه تلویحی، به هواپیمای حامل بنیامین نتانیاهو اجازه عبور از حریم هوایی اردن را نداده است.

الی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل که از حزب حاکم لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو است، درستی این گزارش‌ها را به طور تلویحی در گفت‌وگو با شبکه دولتی کان اسرائیل تایید کرد.

در حالی که امیر حسین بن‌عبدالله، ولیعهد جوان اردن، روز چهارشنبه همراه با هیئتی به مرز اردن و اسرائیل رسیده و در آستانه ورود به اسرائیل بود تا برای ساعاتی در مسجدالاقصی و حرم شریف مسلمانان نیایش کند، اسرائیل عملا مانع از ورود هیئت بلندمرتبه اردنی شد.

اسرائیل گفته بود که شمار محافظان مسلحی که ولیعهد اردن را همراهی کرده‌اند، «بیشتر» از تعدادی است که قبلا در شیوه‌نامه این سفر بین اردن و اسرائیل ذکر شده بود.

ولیعهد اردن با خودداری از پذیرش اصرار نیروهای اسرائیلی در مرز، همراه با محافظان و هیئت ارشد سلطنتی به امان، پایتخت اردن، بازگشت.

این در حالی است که روز چهارشنبه تدابیر شدید امنیتی در شرق بیت‌المقدس/ اورشلیم، برای ورود ولیعهد اردن تدارک دیده شده بود.