ماکرون از رئیسی خواست تا ایران «فورا» به حمایت از تجاوز روسیه به اوکراین پایان دهد

2

کاخ الیزه روز شنبه اعلام کرد که امانوئل ماکرون روز شنبه طی گفت‌وگوی تلفنی با ابراهیم رئیسی از ایران خواست که فوراً به حمایت از جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین، از طریق تحویل پهپاد پایان دهد.

بر پایه گزارش کاخ ریاست جمهوری فرانسه، آقای ماکرون در این گفتگوی تلفنی «در مورد جدی بودن پیامدهای امنیتی و انسانی تحویل پهپادهای ایران به روسیه هشدار داد.»

در مقابل، محمد جمشیدی، معاون امور سیاسی دفتر رئیس جمهوری ایران با انتشار پیامی در حساب توییتری خود، نوشت: «ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه امروز با دکتر رئیسی تماس تلفنی برقرار کرد و آنها ۹۰ دقیقه با هم صحبت کردند.»

آقای جمشیدی در ادامه این پیام، افزود: «ماکرون تاکید کرد که خواهان تعامل با جمهوری اسلامی ایران است.»

به نوشته او، «دو طرف در مورد چگونگی ارتقای روابط به ویژه در مورد مذاکرات جاری و تحولات منطقه‌ای بحث و تبادل نظر کردند و در مورد نقشه راهی برای تعامل به توافق رسیدند.»

این تماس تلفنی که هنوز جزئیات بیشتری از آن منتشر نشده، حدود یک ماه پس از آزادی بنجامین بریر، زندانی فرانسوی ۳۷ ساله، و شهروند ۶۴ ساله فرانسوی-ایرلندی یعنی برنارد فیلان از حبس در ایران برقرار شده است. آزادی این دو شهروند فرانسوی به دنبال آزادی فریبا عادلخواه محقق فرانسوی-ایرانی در دهم فوریه گذشته صورت گرفت، اگرچه خانم عادلخواه هنوز نتوانسته خاک ایران را ترک کند.

فرانسه اعلام کرده که چهار شهروند دیگر این کشور همچنان در ایران زندانی هستند. افزون بر این، کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، اعلام کرده که در مجموع ۳۵ شهروند اتحادیه اروپا در ایران زندانی هستند.

فراتر از مسايل موجود در خصوص سرنوشت شهروندان فرانسوی زندانی در ایران، گفتگوی تلفنی رئیس جمهوری فرانسه با همتای ایرانی خود در شرایطی صورت گرفت که مذاکرات ایران و جامعه بین‌المللی برای احیای توافق هسته‌ای ایران سال ۲۰۱۵ به بن‌بست رسیده؛ توافقی که فرانسه به عنوان یکی از اعضای گروه ۱+۵ از امضاکنندگان آن محسوب می‌شود.