مایکروسافت: دشمنان آمریکا استفاده از هوش مصنوعی مولد در حملات سایبری را آغاز کرده‌اند

6

مایکروسافت گفت می‌گوید کشورهای دشمن آمریکا، به خصوص ایران و کره شمالی و در حد کم‌تری روسیه و چین، استفاده از هوش مصنوعی مولد برای سازماندهی و یا اجرای حملات سایبری را آغاز کرده‌اند.

این شرکت بزرگ فناوری دیجیتال روز چهارشنبه ۲۵ بهمن افزود در همکاری با شریک تجاری خود شرکت «اوپن ای آی» تهدیدهایی را که از فناوری هوش مصنوعی محصول این دو شرکت برای حملات سایبری استفاده می‌کرد خنثی کرده است.

مایکروسافت در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد ابزارهایی که در این تهدیدها مورد استفاده قرار گرفته بود «در مراحل بدوی بود و نوآورانه و یا منحصر به فرد نيستند. اما به‌دلیل تمرکز دشمنان آمریکا روی کاربرد این نوع فناوری برای گسترش دامنه عملیات و نفوذ خود، افشای علنی آن‌ها اهمیت دارد. »

شرکت‌های امنیت سایبری از سال‌ها پیش برای حفاظت از شبکه‌های کامپیوتری و شناسایی عوامل زیان‌بار از فناوری هوش مصنوعی استفاده کرده‌اند ولی تبهکاران و هکرها نیز از همین ابزارها استفاده می‌کنند و ورود «چت جی‌پی‌تی» به بازار، این بازی موش و گربه را پیچیده‌تر کرده است.

بیشتر در این باره:

آیندۀ هوش مصنوعی؛ هوشمندی در حد انسان یا فقط هوشمندنمایی؟

مایکروسافت میلیاردها دلار در شرکت اوپن ای آی، یکی از پیشتازان تولید فناوری هوش مصنوعی، سرمایه‌گذاری کرده است.

این شرکت روز چهارشنبه در گزارش جداگانه‌ای خاطر نشان کرد که عمومیت یافتن ابزارهای هوش مصنوعی موجب تقویت مهندسی اجتماعی زیان‌بار و روش‌های پیچیده‌تر تولید تصاویر «دیپ فیک» و فایل‌های صوتی شبیه‌سازی‌شده خواهد شد.

افزایش تولید اخبار جعلی و گمراه‌کننده در شرایطی که امسال در بیش از ۵۰ کشور جهان انتخابات برگزار می‌شود نگرانی در مورد به خطر افتادن دمکراسی را افزایش داده است.

مایکروسافت در گزارش خود چندین نمونه از کاربرد هوش مصنوعی توسط عوامل زیان‌بار در کشورهای مختلف را ذکر کرده است. این شرکت افزود که تمامی حساب‌های کاربری این عوامل و ابزارهای هوش مصنوعی را که به خدمت گرفته بودند خنثی و مختل کرده است.

– سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با هدف مهندسی اجتماعی (تاثیرگذاری روی اخبار، رويدادها و واکنش‌های عمومی)، شناسایی و رفع نقایص نرم‌افزارها، و حتی مطالعه در مورد نحوه گریز هکرها در شبکه‌های لو رفته مدل هایی مبتنی بر داده‌های زبانی خلق کرده است. این ابزارها برای خلق ای‌میل‌های جعلی و شکارچی مورد استفاده قرار می‌گیرد و فناوری هوش مصنوعی سرعت و حجم تولید این نوع ای‌میل‌ها را افزایش می‌دهد.