2

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، با انتشار تصویری از ویکتور مدودچوک، از بازداشت این سیاستمدار اوکراینی نزدیک به روسیه در یک عملیات ویژه اطلاعاتی خبر داد.

آقای مدودچوک، چهره سیاسی نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه پارسال در دادگاهی به اتهام خیانت محاکمه شد؛ اتهامی که رد می‌کند. او که در حبس خانگی بود، به گفته آقای زلنسکی با آغاز حمله روسیه به اوکراین از خانه متواری شده و در تلاش برای خروج از این کشور بود که بنابر اعلام سرویس امنیتی اوکراین در لباس مبدل نظامیان اوکراین شناسایی و دستگیر شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین دیشب در سخنانی پس از انتشار خبر دستگیری آقای مدودچوک ۶۷ ساله، پیشنهاد مبادله او با اسیران اوکراینی را مطرح کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در واکنش به این سخنان گفته است که آقای مدودچوک شهروند اوکراین است و هرگونه ارتباط پنهانی بین این سیاستمدار و مسکو را رد کرد.

آقای پسکوف گفت: “در مورد مبادله‌ای که افراد مختلف در کی‌یف از آن با شور و شوق صحبت می‌کنند، مدودچوک شهروند روسیه نیست و هیچ ارتباطی با عملیات نظامی ویژه ندارد. او یک سیاستمدار خارجی است.”

ویکتور مدودچوک، بازرگان ثروتمند و رهبر حزب اپوزیسیون “برای زندگی” در اوکراین است که رابطه نزدیکی با رئیس جمهور دارد. آقای پوتین پدرخوانده دختر آقای مدودچوک است و گفته می‌شود که قرار بوده او پس از کنار رفتن زلنسکی از قدرت، جانشین او در راس قدرت در اوکراین شود.

سرویس امنیتی اوکراین در بیانیه‌ای با انتشار عکسی از آقای مدودچوک با دستبند و در لباس نظامیان اوکراین نوشته است: “می‌توانید سیاستمدار طرفدار روسیه باشید و سالها برای دولت متجاوز کار کنید. ممکن است اخیراً از دست عدالت پنهان شده باشید. حتی می‌توانید برای استتار لباس نظامی اوکراینی بپوشید. اما آیا این به شما کمک می‌کند که از مجازات فرار کنید؟ نه!”

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، سخنگوی کرملین گفته است که روسیه آنچه را که برای آقای مدودچوک اتفاق افتاده زیر نظر خواهد داشت و کشورهای اروپایی را نیز به انجام این کار تشویق می‌کند.

دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت روسیه، پستی در تلگرام منتشر کرده که به نظر می‌رسد تهدید به انتقام باشد.

او با اشاره به مقامات اوکراینی گفت: “این افراد باید مراقب باشند و شبها درها را به خوبی قفل کنند تا خود تبدیل به افرادی نشوند که قرار است مبادله شوند.”

ویکتور مدودچوک (چپ) به همراه آقای پوتین و مدودف

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، ویکتور مدودچوک (چپ) به همراه آقای پوتین و مدودف

ویکتور مدودچوک کیست؟

یک تاجر ثروتمند با روابط نزدیک با رهبر روسیه که سال‌ها در محافل سیاسی اوکراین تحمل می‌شد، زیرا او را یک کانال ارتباطی مهم با کرملین تلقی می‌‌کردند. او همچنین نقش مهمی را به عنوان رابط با جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه که مناطقی از شرق اوکراین را تصرف کردند، ایفا کرد.

مدودچوک عکس‌های زیادی با آقای پوتین دارد؛ هنگام تماشای مسابقه فرمول یک در سوچی، در مسابقات هنرهای رزمی و هنگام میزبانی از او در ویلای خود در کریمه.

آقای پوتین در سال ۲۰۱۹ به اولیور استون، سینماگر آمریکایی گفت که این دو هر از گاهی با هم ملاقات می کردند. او گفت: “نمی‌توانم بگویم که ما خیلی صمیمی هستیم، اما همدیگر را خوب می‌شناسیم.”

آقای مدودچوک بارها اتهامات علیه خود را به عنوان “سرکوب سیاسی” رد کرده است.

او در ماه مه ۲۰۲۱ به خیانت و همچنین تامین مالی شورشیان متهم شد و وقتی ۴۸ روز پیش از حبس خانگی فرار کرد، وکیلش گفت که او “در پی تهدیدات جانی به مکانی امن در کیف منتقل شده است.”

ویکتور مدودچوک

منبع تصویر، GETTY IMAGES

حزب او، بزرگترین گروه مخالف اوکراین در پارلمان، در میان ۱۱ حزبی بود که ماه پیش به دلایل امنیتی و ارتباط با روسیه تعلیق شدند. روسیه این اقدام را محکوم کرد و آن را اشتباهی از سوی رئیس جمهور اوکراین دانست که کشور را تجزیه خواهد کرد.

گفته می‌شود که آقای مدودچوک به همکاری فرد دیگری از خرید ۴۲ درصد از سهام یک پالایشگاه نفت روسیه در شهر معدنی نووشاختینسک به قیمت ناچیز، میلیون‌ها دلار به دست آورده‌اند. آقای مدودچوک در نهایت اکثریت سهام این پالایشگاه را به نام همسرش، اوکسانا مارچنکو، ستاره تلویزیونی منتقل کرد تا از تاثیر تحریم‌های آمریکا جلوگیری کند.