یک مترجم افغان که با ارتش بریتانیا همکاری می‌کرد از دولت بریتانیا التماس کرده تا او و خانواده‌اش را از افغانستان خارج کند.

احمد که نام واقعی این شخص نیست به بی‌بی‌سی گفت او هفته پیش اجازه سفر به بریتانیا را دریافت کرد اما یک روز پس از دریافت این مجوز، کابل، پایتخت افغانستان به دست طالبان افتاد.

او گفته است اکنون در خفا زندگی می‌کند و اگر طالبان او را بیابد، با خطر مرگ روبرو خواهد بود.

نیروهای ارتش بریتانیا در حال حاضر سرگرم خارج کردن شهروندان بریتانیایی حاضر در افغانستان و افغان‌هایی هستند که شرایط اسکان دادن در این کشور را دارند.

مترجم‌های افغان ارتش بریتانیا و سایر افرادی که با دولت بریتانیا همکاری کرده‌اند، می‌توانند در این کشور مستقر شوند.

از چند روز پیش صحنه‌های هرج و مرج در فرودگاه بین المللی کابل گزارش شده است. دسترسی به فرودگاه از سوی شبه نظامیان طالبان کنترل می‌شود و گفته شده به افغان‌ها اجازه ورود بدون مدارک لازم و گذرنامه را نمی‌دهند.

احمد، که سه سال با نیروهای بریتانیایی کار کرده، به بی‌بی‌سی گفت در ابتدا در ماه آوریل درخواستش برای اسکان در بریتانیا رد شد ولی پس از اعتراض هفته گذشته ایمیلی دریافت کرد که واجد شرایط شناخته شد.

فردای آن روز وقتی او از خواب بیدار شد، کابل در اختیار طالبان بود. او می‌گوید در وضعیت “وحشتناکی” گیر کرده است.

او گفت: “زندگی برای ما با سقوط کابل به پایان رسید.”

این نگرانی وجود دارد که افغان‌هایی که با مقامات یا گروه‌های غربی کار می‌کردند، در معرض خطر بیشتری از سوی طالبان باشند. این گروه این موضوع را رد کرده است، اما احمد گفت به حرف طالبان باور ندارد.

احمد می‌گوید وقتی با سربازان انگلیسی کار می‌کرد، طالبان مترجمان را هدف قرار می‌داد چون آنها را “چشم و گوش” نیروها می‌دانست.

او در پاسخ به این سئوال که در مورد وضعیت خانواده‌اش به بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا چه می‌گوید، گفت: “من فقط می‌خواهم او راهی برای امنیت من و خانواده‌ام فراهم کند. از او التماس می‌کنم.”

به گفته وزارت دفاع بریتانیا، بیش از ده پرواز قرار است از افغانستان به سوی بریتانیا در یک روز آینده پرواز کند. یک فروند هواپیما در ساعات اولیه صبح پنجشنبه در آکسفوردشر در جنوب انگلستان فرود آمد. اطلاعاتی در مورد تعداد سرنشینان هواپیما و هویت آنها ارائه نشده است.

سفیر بریتانیا در افغانستان گفته است وزارت خارجه امیدوار است روزانه “حداقل” هزار نفر را از افغانستان خارج کند.

به گفته وزارت کشور بریتانیا، حدود ۲ هزار کارمند سابق افغان و خانواده‌های آنها امسال وارد بریتانیا شده‌اند و تا پایان سال این رقم ممکن است به ۵ هزار نفر برسد.