– دو روز پس از رسانه‌ای شدن بازداشت یک تبعه چینی که به دلیل انتشار ویدیوهایی از دختران جوان ایرانی و مطرح کردن ادعاهای نامتعارف درباره آن‌ها رخ داده، هنوز وزارت خارجه چین نسبت به این بازداشت واکنشی نشان نداده و یا اظهارنظری نکرده است.

مقامات انتظامی ایران نیز جز اعلام بازداشت این فرد، در مورد پرونده او اطلاع بیشتری ارایه نکرده‌اند. هنوز هویت این تبعه چینی اعلام نشده است و مشخص نیست او به چه منظور در ایران حضور داشته است؛ کشوری که حداقل پنج‌هزار چینی در آن مشغول به کار و زندگی هستند.

این تبعه چینی که حالا با شکایت شاکیان خصوصی بازداشت شده، در یکی از ویدیوهای خود ادعا کرده است: «با ۵۰ دلار در ایران می‌شود هر کاری کرد!»……..

او با انتشار ویدیوهایی از دیدارهایش با زنان و دختران جوان ایرانی در یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی، ادعاهایی مانند این‌که ملاقات با زنان ایرانی آسان است و یا آن‌ها برای همسر شدن کاندیدای مناسبی هستند چون می‌توانند کسب درآمد کنند یا شیرین و خوش صحبت هستند را هم برای خوانندگانش مطرح کرده است. در جایی نیز آن‌ها را دخترانی «حسود» خوانده است.

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

طبق اخبار منتشر شده، این مرد چینی از مدت‌ها پیش در حال انتشار ویدیو از دیدارهای خصوصی‌ خود با دختران جوان ایرانی بوده اما پس از بالا گرفتن اعتراض کاربران شبکه‌های اجتماعی و کامنت‌های منفی، مجبور به عذرخواهی و حذف ویدیوها شده است. 
او در یک ویدیو به زبان انگلیسی از مخاطبانش عذرخواهی کرده و گفته همه تصاویر را پاک کرده است.

اگرچه هویت این تبعه چینی هنوز رسانه‌ای نشده اما چهره او در حالی که در مقابل دوربین صداوسیمای جمهوری اسلامی نشسته است، پخش و از سوی رسانه‌های ایران بازنشر شد.

خبر بازداشت او از سوی رسانه‌های مهم جهان به نقل از خبرگزاری «مهر» و صداوسیما ایران بازنشر شده است. «رویترز» با اعلام این خبر، روز ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ نوشت: «وزارت خارجه چین که روابط نزدیک با ایران دارد، به درخواست رویترز برای اظهارنظر درباره این بازداشت پاسخی نداده است.»

«محمد اولیایی‌فرد»، وکیل درباره شرایط بازداشت یک تبعه خارجی در ایران به «خبرنگاری جرم نیست» می گوید: «طبق قوانین داخل، اگریک فرد غیرایرانی در قلمرو آبی، خاکی و هوایی جمهوری اسلامی مرتکب جرم شود، دادگاه‌های ایران قادر به رسیدگی به جرم او هستند. البته جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر قلمرو صلاحیتش را بیشتر هم کرده است و می‌گوید حتی اگر یک خارجی در خارج از خاک ایران نسبت به یک ایرانی جرمی را مرتکب شود و اگر در دادگاه‌ خارج از ایران نسبت به آن جرم محاکمه یا تبرئه نشده باشد و در ایران یافته شود، دوباره در ایران قابل بازداشت و محاکمه خواهد بود. تحت چنین شرایطی، طبیعتا اگر یک خارجی در محدوده خاک ایران مرتکب جرمی شود، حتما طبق قانون او را بازداشت و محاکمه خواهند کرد. تنها دیپلمات‌ها هستند که به دلیل برخورداری از مصونیت دیپلماتیک، قادر به تعقیب، بازداشت و محاکمه در ایران نخواهند بود و در صورت ارتکاب جرم، در کشور خودشان محاکمه خواهند شد.»

به گفته اولیایی‌فرد، هر تبعه خارجی که در ایران بازداشت می‌شود، طبق قوانین داخلی، از حقوقی مانند تماس با افراد خانواده، داشتن وکیل و ملاقات با نمایندگان کشورش را خواهد داشت و هم‌چنین باید تفهیم اتهام درباره او به سرعت انجام شود.

محمد اولیایی فرد در پاسخ به این‌که مجازات فردی که تصاویر خصوصی را بدون اجازه و رضایت افراد داخل تصویر منتشر کند چیست، می‌گوید: «اولا از آن‌جایی که این شخص تصاویر خصوصی را در فضای مجازی منتشر کرده است، طبق “قانون جرایم رایانه‌ای” با او برخورد خواهد شد. طبق این قانون نیز مجازات حبس یا جزای نقدی و گاهی هر دو با هم در نظر گرفته شده است. حتی اگر شاکی خصوصی رضایت دهد، به دلیل این‌که جرم عمومی رخ داده و باعث مکدر شدن جمعیتی شده است، مدعی‌العموم می‌تواند هم‌چنان بر سر شکایت خود بماند و فرد مجازات شود. حالا شاید چون این یک تبعه خارجی است، دادگاه تخفیف یا تعلیق مجازات به او بدهد.»

ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای مصوبه تیر ۱۳۸۸ در این باره می‌گوید:‌ «هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا ۴۰ میلیون ریال و یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

سایت «رکنا» چند روز پیش از بازداشت این تبعه چینی، در مطلبی اعلام کرد او نزدیک به ۵۰ فیلم از دیدارهای شخصی‌ خود با دختران بدون رضایت و اجازه آن‌ها و در حالی که اکثرشان کمتر از ۱۸ سال سن داشته‌اند، منتشر کرده است.

براساس این گزارش، جوان چینی مدعی شده که به عنوان یک گردش‌گر، خواسته است شکل ارتباط و سبک زندگی دختران ایرانی را نشان دهد.

رکنا نوشته بود تحقیقات پلیس از او از تاریخ هفتم خرداد آغاز شده است. با این حال، مشخص نیست چرا چند روز برای بازداشت او طول کشیده است.

«روح‌الله دهقانی»، دادستان عمومی و انقلاب اسلامی کاشان صبح ۱۱ خرداد اعلام کرد این تبعه چینی شامگاه دوشنبه ۱۰ خرداد در عوارضی کاشان از سوی نیروهای انتظامی و اطلاعاتی دستگیر شده است.

او گفته بود تفهیم اتهام برای جوان چینی انجام شده است و تحت الحفظ به تهران منتقل خواهد شد. با این حال، اتهام دقیق وی به طور مشخص اعلام نشده است.

برخی از تصاویری که هنوز از ویدیوهای او در فضای اینترنت باقی مانده‌اند، نشان می‌دهند دیدارهای او با دختران ایرانی در مکان‌های عمومی مانند رستوران، کافی‌شاپ، پارک و خیابان صورت گرفته است.

او در ویدیوهای خود مدعی شده است «ملاقات با زنان ایرانی آسان است»، «آن‌ها برای همسر شدن کاندیدای مناسبی هستند چون می‌توانند کسب درآمد کنند» یا «شیرین و خوش صحبت هستند» در جاهایی نیز آن‌ها را دخترانی حسود خوانده است.

در خبرها نیز آمده است که این شخص نزدیک به ۵۰ ویدیو از دختران جوان که اکثر آن‌ها نیز زیر ۱۸ سال بوده‌اند، بدون اجازه آن‌ها در یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است.

اولین بار، جمعه هفتم خرداد، رییس مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات معاونت اجتماعی ناجا از تشکیل پرونده درباره یک تبعه خارجی گفت. سرهنگ «احمد خسروی» گفته بود براساس انتشار تصاویری در فضای مجازی، یکی از اتباع بیگانه مدعی ارتباط نامتعارف با دختران ایرانی است.

اوگفته بود به دنبال انتشار این تصاویر در فضای مجازی، بسیاری از این تبعه چینی شکایت کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع شده‌اند.

این تبعه چینی چهار روز پس از آن در شامگاه ۱۰ خرداد ماه بازداشت شد. اما هنوز از جزییات پرونده و وضعیت پرونده‌اش اطلاعی در دست نیست.