یک مجری تلویزیون جمهوری اسلامی که پیشتر به خاطر توصیه مهمان برنامه به «رقص» در ویژه‌برنامه شب یلدا مجبور به عذرخواهی شده بود، روز جمعه، ۲۴ بهمن، از «کافی نبودن عذرخواهی و ممنوع‌ازکار شدن» خود خبر داد.

رزیتا قبادی در یک لایو اینستاگرامی گفت که پس از این اتفاق از او خوسته‌اند «سه بار روی آنتن عذرخواهی کند»، اما به‌رغم انجام این کار، محمدرضا جعفری جلوه، مدیر شبکه دوم تلویزیون جمهوری اسلامی، او را ممنوع‌ازکار کرده است.

در ویژه‌برنامه شب یلدای ۹۹ شبکه دوم که رزیتا قبادی اجرای آن را بر عهده داشت، کارشناس مهمان برنامه از مردم خواست که در این شب با کنار هم بودن و شعر خواندن و رقص، استرس‌های ناشی از شیوع کرونا را کاهش دهند.

خانم قبادی گفته است که در اتاق گریم «یک کاغذ دادند دست من و گفتند عین این جملات را باید بخوانی.» او همچنین تأکید کرده که معذرت‌خواهی‌اش «کاملاً اجباری» بوده و حتی از مهمان برنامه هم خواسته بودند عذرخواهی کند، «اما ایشان حاضر به عذرخواهی نشد».

این مجری پیشین صداوسیما با تأکید بر این‌که این سازمان «عادت به له کردن آدم‌ها دارد» اضافه کرد که مدیرانش پیش از شروع لایو اینستاگرامی به او وعده داده بودند که اگر این لایو را لغو کند، او را برای اجرای برنامه دعوت خواهند کرد.

با این حال او علاوه بر بیان پشت ‌پرده عذرخواهی‌اش گفت: «نمی‌خواهم در جایی کار کنم که به خاطر کلمه رقص مجبور به عذرخواهی شوم. من از شماها متنفر شده‌ام.»

خانم قبادی در پایان نسبت به مردم اظهار شرمندگی کرد و گفت «بابت آن عذرخواهی اجباری از شما معذرت‌خواهی می‌کنم.»

ممنوع‌ازکار شدن مجریان و بازیگران به ‌دلیل اظهارات یا واکنش‌هایشان که با مقررات سانسور در تضاد است، روالی عادی در صداوسیمای جمهوری اسلامی است. مشهورترین مورد ممنوع‌ازکار شدن عادل فردوسی‌پور، تهیه‌کننده و مجری برنامه ۹۰، است که علی فروغی، مدیر شبکه سوم، درباره‌اش گفته بود: «فردوسی‌پور از مدار خارج شد، کنارش گذاشتم.»

همچنین در سال‌های اخیر برخی مجریان و گزارشگران صداوسیما در پی محدود شدن روزافزون آزادی‌های شخصی و اجتماعی و سیاسی از ایران خارج شده و به رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران پیوسته‌اند.